Arçelik Buzdolabı Çalışmıyor

Buzdolabınız çalışmadığında servisi çağırmadan önce bir takım kontrolleri kendiniz yapmak hem daha pratik, hem de maliyetsiz olacaktır. Peki, arıza olmamasına rağmen buzdolabının çalışmamasına sebep olan durumlar nelerdir?

İlk kontrol etmeniz gereken şey fişin prize tam olarak oturup oturmadığıdır. Prizde ki ya da fişte ki bir aksaklıktan dolayı buzdolabı çalışmıyor olabilir. Örneğin prizin bağlı olduğu sigorta atmış olabilir.

Buzdolaplarının motorunda termik adı verilen bir sigorta bulunur. Bu sigorta ani elektrik gidip-gelmesinde, voltaj dalgalanmalarında motoru korumak için elektrik akımını durdurur. 5 dakika ile 20 dakika arasında bekleyerek tekrar çalışmaya başlar. Servisi aramadan önce bu süreyi beklemeniz yerinde olacaktır.

Bazı buzdolaplarında tam otomatik buz çözme programı bulunur. Bu program buzdolabını kapatarak tüm buzların erimesini bekler. Eğer buzları çözmek 1-2 gün sürerse, bu süre içerisinde buzdolabı çalışmayacaktır.

Kısacası, arıza sanılan birçok sorunun buzdolabını dinlendirdiğimiz zamanda çözüldüğünü görebiliyoruz. Bu nedenle servisi aramadan önce buzdolabının içini boşaltıp, fişini çekip, kapağında açık bırakarak 2 gün dinlendirmek yerinde olacaktır.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56