Bosch Idos Çamaşır Makinesi Yumuşatıcı Almıyor

Bosch Idos Çamaşır Makinesi Yumuşatıcı Almıyor

Bosch Idos çamaşır makinesi yumuşatıcı almıyor sorunu genellikle sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu gibi durumlarda deterjan kapağının yumuşatıcı bölümü kontrol edilmelidir. Eğer deterjan kalıntısı varsa temizlenmelidir. Yumuşatıcı bölümünü tıkayan herhangi bir nesne de yumuşatıcının makinenin içine gitmemesine neden olabilir. Elle kontrol edilerek yabancı cisim varsa çıkarılmalıdır.

Yumuşatıcı alamama sorunlarından biri de fazla yumuşatıcı konulmasıdır. Yumuşatıcı gözüne sadece bir kapak yumuşatıcı koymak yeterlidir. Ayrıca suyun çok tazyikli olması da bu duruma neden olabilmektedir. Aşırı tazyikli su deterjan ve yumuşatıcıyı birbirine karıştırabilmektedir. Yumuşatıcı deterjanla karışınca katılaşır ve tamburun içine dolmaz. Son olarak kireçlenme sorunu da yumuşatıcının makinenin içine akmamasını sağlayan faktörlerden biridir.

Çamaşır Makinesinin Yumuşatıcı Alamamasının Teknik Nedenleri

Bosch Idos çamaşır makinesi yumuşatıcı almıyor konusunda internette çok fazla arama yapılmaktadır. Bu durumun kullanıcı kaynaklı nedeni olduğu gibi teknik nedenleri de bulunmaktadır. Çamaşır makinesinin yumuşatıcıyı almaması ya da çamaşırlarını yumuşatıcı kokmamasının teknik nedenleri şu şekildedir:

  • Çamaşır makinesinin tambur kısmında kirece bağlı tıkanıklık olması
  • Elle dozajlama yapma noktasında yumuşatıcının yanlış koyulması
  • Hafif mod, normal mod ve güçlü mod ayarlarının tam olarak yapılmaması
  • Makinenin içine konulan asit içerikli kimyasalların makinenin bazı parçalarında hasar bırakması

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı makine yumuşatıcıyı almayabilir. Normalde yumuşatıcı güzel koksun diye aşırı yumuşatıcı koymak makinenin sistemini bozabilir. Yumuşatıcının normal ölçülerde koyulması sorun yaşanmasının önüne geçecektir. Makineye tazyikli su geliyorsa makinenin arkasında bulunan su giriş hortumlarının bağlı olduğu su musluklarını kısmak suyun basıncını azaltacaktır. Konsantre yumuşatıcı kullanıyorsanız bir yıkama için 24 ml yumuşatıcı kullanmak yeterli olacaktır. Tüm müdahalelere rağmen sorun devam ederse en yakın yetkili servisi çağırabilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56