Buzdolabı Çalışıyor Ama Soğutmuyor: Etkili Çözüm Yöntemleri

Buzdolaplarının soğutmaması durumu her evi sıkıntıya sokacak önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle en kısa zamanda sorun çözülerek yiyeceklerin sağlıklı ortamda saklanması gerekir. Buzdolabınız çalışıyor ise, yani motorun sesi geliyor ise, buna rağmen soğutmuyor ise sorun daha kolay hallolabilir.

Buzdolabı çalışmasına rağmen soğutmuyorsa en büyük neden buzlanmadır. Buzdolabının içerisindeki yiyecekleri çıkararak ve fişini çekerek buzların çözülmesini beklemek gerekir. Buzların çözülmesini hızlandırmak için sıcak su kullanabilirsiniz.

Buzdolabı Çalışıyor Ama Soğutmuyor Neden?

Buzdolabının çalışmasına rağmen soğutmamasının bir diğer nedeni de kapakların kenarında bulunan lastiklerin aşınmış, yıpranmış ya da yırtılmış olmasıdır. Eğer bu lastikler hava alıyorsa, buzdolabının içine sürekli sıcak hava girecektir. Bu hem buzdolabının soğutmamasına, hem de daha fazla enerji tüketmesine neden olacaktır.

Buzdolabın lastiklerini test etmek için arasına kağıt koyarak kapağı kapatabilirsiniz. Eğer kağıt rahat bir şekilde çıkıyorsa, lastikler aşınmıştır ve değiştirilmesi gerekir.

Bir diğer neden de içerisinde ki fanın donmaktan kaynaklı, ya da filtresinin tıkanmasından kaynaklı soğuk hava üflememesi olabilir. Dolabı bir gün fişten çekip, fanın çözülmesini bekleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor sebebi nedir?

Buzdolapları, düzgün bir şekilde soğutmak için uygun hava akışına ihtiyaç duyar. Buzdolabınız soğutmuyorsa, bunun nedeni gıda maddelerinin buzdolabının ve/veya dondurucu bölmelerinin havalandırma deliklerini tıkaması olabilir . Buzdolabınızı yiyeceklerle aşırı doldurmak, öğelerin havalandırma deliklerini tıkamasına ve soğuk havanın düzgün bir şekilde dolaşmasını engellemesine neden olabilir.

Buzdolabının gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Düşük Gazın İlk Belirtileri: Buzdolabınızın soğutucu akışkanı yavaş yavaş tükenirken içindeki gıda maddeleri buzdolabınızın buzdolabı bölümünde donmaya başlar . Salata yaprakları kararmaya başlar ki bu donmanın ilk belirtisidir.

Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor ne yapabilirim?

Buzdolabınızın çalışmasına rağmen soğutmaması durumunda öncelikle buzdolabının içindeki yiyecek ve içeceklerin buzlanmaması için kapıyı sık sık açmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Ardından buzdolabının arkasındaki fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz ve gerekli durumda temizlik yapmanız gerekmektedir. Buzdolabının termostat ayarını da kontrol ederek gerekiyorsa soğutma ayarını arttırabilirsiniz. Tüm bunların ardından sorun devam ederse bir teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

Buzdolabımda buzlanma problemi yaşıyorum ne yapmalıyım?

Buzdolabında yaşanan buzlanma probleminin çözümü için öncelikle buzdolabının kapısının sıkıca kapandığından emin olmanız gerekmektedir. Buzdolabının içindeki yiyeceklerin kapalı kaplarda muhafaza edilmesi ve yiyeceklerin sıcaklıklarının oda sıcaklığına gelmesi için buzdolabına konmadan önce bekletilmesi gerekmektedir. Ayrıca buzdolabının arka kısmındaki fanın çalışıp çalışmadığını kontrol ederek gerekli durumda temizlik yapabilirsiniz. Buzdolabının termostat ayarını kontrol ederek gerekiyorsa soğutma ayarını azaltabilirsiniz. Tüm bunların ardından sorun devam ederse bir teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

Buzdolabımın kapısı açılmıyor, ne yapmalıyım?

Buzdolabının kapısının açılmaması durumunda öncelikle kapının sıkıca kapanıp kapanmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kapının sıkıca kapandığından eminseniz kapının contalarının temiz ve sağlam olduğundan emin olun. Kapının kolu veya menteşelerinde bir arıza olup olmadığını kontrol ederek gerekiyorsa tamir ettirin. Kapının açılmaması sorunu devam ederse bir teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

Buzdolabımın içinde kötü koku var, ne yapabilirim?

Buzdolabının içinde kötü koku oluşması durumunda öncelikle buzdolabının içini boşaltarak iç temizliği yapmanız gerekmektedir. Buzdolabını temizlerken kullanacağınız deterjan ve su karışımına bir miktar limon suyu ekleyerek daha etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56