Çamaşır Makinesi Suyu Az Alıyor: Etkili Çözüm Yolları

Çamaşır makinelerinin gereğinden su alması arızası oldukça nadir görülen arızalardan biridir. Buna rağmen çamaşır makineleri mekanik cihazlar olduğu için her parçasının zamanla yıpranması gayet doğaldır ve başınıza gelebilir. Peki bir çamaşır makinesi neden suyu az alır?

Çamaşır Makinesi Suyu Az Alıyor Neden?

Çamaşır makinesinin suyu az almasına neden olan en bilindik sebep, içerisinde bulunan su seviyesi anahtarının arızalanmış olmasıdır. Su seviyesi anahtarının görevi çamaşır makinesinin su oranını ayarlayarak sadece ihtiyaç duyduğu kadarını almasını sağlamaktır. Bu anahtar bozulduğunda iki farklı sonuç meydana gelir; ya çamaşır makinesi su alma işlemini hiç durdurmaz ve sürekli su alır ya da gereğinden daha az su alır.

Peki bu sorun nasıl çözülür? Çamaşır makinesinin içerisinde bulunan su seviyesi anahtarının değiştirilmesi gerekir. Değiştirilen parçanın orijinal parça olması oldukça önemlidir. Yoksa değişen parçaya rağmen zaman zaman aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Çok nadir olarak karşılaşılan bir diğer sorun da su seviyesi anahtarı ile kazan arasında bulunan hortumun tıkanması ve yeterince iyi şekilde suyu iletememesi de olabilir. Her iki durumda da makinenin içinin açılarak kontrol edilmesi gerekir.


Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır makinesi neden suyu az alıyor?

Çamaşır makinesinin suyu az almasının birkaç nedeni olabilir. Bunlar arasında su valfi, su giriş hortumu veya su filtresindeki tıkanıklık, pompa arızası veya elektronik kontrol panelindeki sorunlar yer alabilir.

Su valfi sorunu nedeniyle çamaşır makinesi suyu az alıyor ise, ne yapabilirim?

Eğer çamaşır makinesinin su valfi sorunluysa, valfin tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, sorunun giderilmesi için bir teknik servisten yardım almanız önerilir.

Su filtresindeki tıkanıklık nedeniyle çamaşır makinesi suyu az alıyor ise, ne yapabilirim?

Çamaşır makinesinin su filtresindeki tıkanıklık, filtre temizlenerek çözülebilir. Filtrenin nerede olduğunu ve nasıl temizleneceğini kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Pompa arızası nedeniyle çamaşır makinesi suyu az alıyor ise, ne yapabilirim?

Eğer çamaşır makinesinin pompası arızalıysa, pompanın tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, sorunun giderilmesi için bir teknik servisten yardım almanız önerilir.

Elektronik kontrol panelindeki sorunlar nedeniyle çamaşır makinesi suyu az alıyor ise, ne yapabilirim?

Çamaşır makinesinin elektronik kontrol panelindeki sorunlar, panelin tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, sorunun giderilmesi için bir teknik servisten yardım almanız önerilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56