Franke Bulaşık Makinesi Su Isıtmıyor

Elde yıkamada çıkılamayacak düzeyde su sıcaklıklarına çıkabilmesiyle bulaşıkları daha hijyenik şekilde yıkayabilen bulaşık makinelerinin, en önemli özelliği budur. Eğer bulaşık makinesi suyu ısıtamıyor ise bu esas çalışma prensibini yerine getirememesine neden olur. Hatta günümüzde ileri teknolojiye sahip olan Franke bulaşık makinelerinde programın ilerlememesine dahi neden olabiliyor. Franke bulaşık makinesi su ısıtmıyor sorunu tüm diğer cihazlarda olduğu gibi ilk olarak rezistans yani ısıtıcı parçası arızası akla gelmektedir.

Rezistans Arızası

Bulaşık makinesinin suyunun ısınmasını sağlayan parça rezistanstır. Rezistans aldığı akım ile suyun kısa süre içerisinde yüksek sıcaklık değerlerine çıkmasını sağlar. Eğer rezistans yerinden çıkar, kireç bağlar ya da işlevini yitirirse yıkama suyunu ısıtamaz. Bu durumda rezistansta yapılan kontroller neticesinde kireçlenmiş ise özel formüllü kireç sökücü ile kireci giderilir. Eğer yerinden çıkmışsa yerine takılır. Ancak işlevini yitirmiş ise rezistansın değişmesi söz konusu olur.

Termostat Arızası

Franke bulaşık makinesinin termostatı arızalanmış ise su sıcaklığını hatalı ölçmesine veya hiç ölçmemesine neden olur. Bu durumda rezistans tarafından suyun ısıtılması işlevi yerine getirilemez. Bu yüzden arızalı termostat sökülerek, yerinde yüksek dayanıklılığı bulunan orijinal termostatın takılması gerekir.

Bulaşık makinesinde rezistans ve termostat arızasının dışında program aygıtındaki yazılım ya da fiziki arızalarda suyun ısınmamasına neden olur. Eğer böyle bir Franke bulaşık makinesi su ısıtmıyor sorunu yaşanıyorsa program aygıtının merkezi de kontrolü ve gerekli onarımının yapılması gerekir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56