Franke Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolabında soğutmama problemi, ana fonksiyonu olması nedeni ile en sık görülen arızaların başında gelir. Buzdolabında soğutmama sorunu her zaman görülebilecek ve birden fazla nedeni olan bir sorundur. Franke buzdolabı soğutmuyor sorunuyla karşılaşan kullanıcıların göz önünde bulundurmaları gereken birden fazla etmen bulunur.

Buzdolabı Kapak Contası Yıpranması

Buzdolabının içerisinde soğutmanın verimli şekilde sağlanabilmesi için içeriye hava almaması ve dışarıya hava kaçırmaması gerekir. Bunun içinde buzdolabının kapısının kenar kısımlarında özel plastik contalar bulunur. Bu contalar kapak kapalıyken, hava giriş ve çıkışını önler. Eğer bu conta eskimiş ve yıpranmış ise işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu durumda lastiğin yenisi ile değiştirilmesiyle soğutmama sorunu çözülebilir.

Buzdolabı Motor Arızası

Franke buzdolabının motorunda meydana gelen arıza buzdolabının çalışmasına rağmen soğutma yapamamasına neden olur. Buzdolabının motorunun arızası mekanik olabileceği gibi yeterli gaza seviyesine sahip olmayabilir. Gaz kaçağının olması da motorun tam performans çalışmamasına neden olarak, Franke buzdolabı soğutmuyor sonucunun alınmasına neden olabilir. Eğer buzdolabının gaz seviyesi düşmüş ise gaz kaçağına neden olan hususlar ortadan kaldırılarak, buzdolabına ideal miktarda gaz şarjı yapılır. Böylelikle yeniden tam performansta soğutma gerçekleştirmesi sağlanır.

Borularda Tıkanma

Buzdolabında soğutmayı sağlayan ve aynı zamanda da su tahliyesini sağlayan borularda tıkanma meydana gelmesi, soğutma verimliliğinin düşmesine ve hatta hiç soğutma yapamamasına neden olur. Böyle durumlarda buzdolabı prizden çekilip, tamamen boşaltıldıktan sonra 4 saat kadar kapağı açık şekilde bekletilir. Daha sonra borulardaki tıkanıklık giderilir ve süre sonunda prize takılarak, yeniden çalıştırılabilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Franke buzdolabı neden soğutmuyor?

Bu durumun birkaç nedeni olabilir. Buzdolabı kapısının tam olarak kapatılmamış olması, dolap içindeki hava akışının engellenmiş olması veya soğutma sistemlerindeki arızalar buzdolabının soğutmamasına neden olabilir.

Franke buzdolabımda ne yapabilirim soğutma sorunu çözmek için?

Öncelikle, buzdolabı kapısının tam olarak kapatıldığından emin olun. Ardından, buzdolabınızın içindeki hava akışını engelleyen nesneleri kaldırın. Bu adımlar sorunu çözmezse, Franke servis ekibiyle iletişime geçmenizi öneririz.

Franke buzdolabımın soğutma sistemindeki arızaları nasıl anlayabilirim?

Buzdolabınızın soğutma sistemi arızası olduğunda, dolap içindeki sıcaklık artar ve yiyecekleriniz bozulabilir. Buzdolabı kapısı sıkıca kapatılmış olmasına rağmen içeride ıslak bir ortam varsa veya buzdolabının dış yüzeyinde su damlaları varsa, soğutma sistemi arızalı olabilir.

Franke buzdolabımın soğutma sorununu kendim çözebilir miyim?

Bazı basit sorunları çözmek için buzdolabının prizini çekerek birkaç dakika bekleyin ve ardından yeniden takın. Bu işlem genellikle birçok sorunu çözebilir. Ancak, buzdolabınızın soğutma sorunu devam ederse, Franke servis ekibiyle iletişime geçmeniz en uygun seçenek olacaktır.

Franke buzdolabımın garanti süresi ne kadar?

Franke buzdolabı garanti süresi 2 yıldır. Ancak, bu süre içinde oluşabilecek arızaların tamir ve değişimleri yalnızca Franke servis ekipleri tarafından yapılabilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56