Franke Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolabında soğutmama problemi, ana fonksiyonu olması nedeni ile en sık görülen arızaların başında gelir. Buzdolabında soğutmama sorunu her zaman görülebilecek ve birden fazla nedeni olan bir sorundur. Franke buzdolabı soğutmuyor sorunuyla karşılaşan kullanıcıların göz önünde bulundurmaları gereken birden fazla etmen bulunur.

Buzdolabı Kapak Contası Yıpranması

Buzdolabının içerisinde soğutmanın verimli şekilde sağlanabilmesi için içeriye hava almaması ve dışarıya hava kaçırmaması gerekir. Bunun içinde buzdolabının kapısının kenar kısımlarında özel plastik contalar bulunur. Bu contalar kapak kapalıyken, hava giriş ve çıkışını önler. Eğer bu conta eskimiş ve yıpranmış ise işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu durumda lastiğin yenisi ile değiştirilmesiyle soğutmama sorunu çözülebilir.

Buzdolabı Motor Arızası

Franke buzdolabının motorunda meydana gelen arıza buzdolabının çalışmasına rağmen soğutma yapamamasına neden olur. Buzdolabının motorunun arızası mekanik olabileceği gibi yeterli gaza seviyesine sahip olmayabilir. Gaz kaçağının olması da motorun tam performans çalışmamasına neden olarak, Franke buzdolabı soğutmuyor sonucunun alınmasına neden olabilir. Eğer buzdolabının gaz seviyesi düşmüş ise gaz kaçağına neden olan hususlar ortadan kaldırılarak, buzdolabına ideal miktarda gaz şarjı yapılır. Böylelikle yeniden tam performansta soğutma gerçekleştirmesi sağlanır.

Borularda Tıkanma

Buzdolabında soğutmayı sağlayan ve aynı zamanda da su tahliyesini sağlayan borularda tıkanma meydana gelmesi, soğutma verimliliğinin düşmesine ve hatta hiç soğutma yapamamasına neden olur. Böyle durumlarda buzdolabı prizden çekilip, tamamen boşaltıldıktan sonra 4 saat kadar kapağı açık şekilde bekletilir. Daha sonra borulardaki tıkanıklık giderilir ve süre sonunda prize takılarak, yeniden çalıştırılabilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56