Vestel Bulaşık Makinesinde CL Hatası: Kodların Şifresini Çözün!

Bulaşık makinelerinde arızaların nereden kaynaklı olduğunu kolay bir şekilde anlamak için tasarlanmış hata kodu sistemi bulunmaktadır. Her markanın kendine has hata kodları olsa da çoğu birbirleri ile aynı anlamı taşımaktadır.

Burada Vestel bulaşık makinesi cl hatası üzerine bilgi vereceğiz. CL kodu bir hata belirtisi değildir, koruma amaçlı bir koddur ve siz devreye sokmadığınız sürece de böyle bir kodu ekranda göremezsiniz. Makinelerde bulunan bu yazılım çocukların bulunduğu evlerde önemli bir koruma uygulamasıdır. Şimdi CL kodunun ne olduğundan ve nasıl etkinleştirileceğinden bahsedelim.

Vestel Bulaşık Makinesi CL Hatası Nasıl Düzeltilir?

– CL kodu bir koruma uygulamasıdır. Çocuklar doğaları gereği meraklı bireylerdir ve gördükleri her şeyi kurcalarlar, dokunmak ve anlamak isterler. Örneğin bulaşık makineniz çalışırken siz de başka bir odadasınız ve çocuğunuz da mutfağa girdi. Baktı ki bulaşık makinesinde ışıklar yanıyor, yazılar yazıyor ve tuşlar bulunmakta. Haliyle giderek tuşlara basmak isteyecektir ve bastığı tuşun özelliğine göre de makineyi görevinden şaşırtacaktır. Bu konuyu düşünen ve çözüm getiren mühendisler “Çocuk koruması” özelliğini, yani “CL” kodunu makineye uygulamışlardır. “CL” uygulamasını etkinleştirdikten sonra makinenin beyni tüm tuşlarla arasındaki iletişimi keserek yıkama görevini gerçekleştiri.

Peki bu nasıl etkinleştirilir?

– Makinenizin program tuşlarının birinde anahtar işareti olacaktır. Bu tuşa bir süre basılı tutun ve ekranda “CL” yazısı belirdiğinde bırakın. Etkin hale geçecektir. Makinenizin işi bittikten sonra koruma modundan çıkmak için aynı işlemi uyguluyorsunuz.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56