Arçelik Televizyon Ekranı Neden Karardı?

Arçelik televizyonlarda, özellikle de LCD ve LED TV’lerde ekranın kararması, ses gelmesine rağmen görüntünün olmaması durumları rastlanabilir durumlardır. Bu kesinlikle bir arıza belirtisidir ve birkaç olası arızadan dolayı böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda siz müdahale etmeden Arçelik servisini arayarak profesyonel bir yardım almanız gerekir.


Arçelik Televizyon Ekranı Neden Karardı?

Peki, ses gelmesine rağmen ekranın kararmasının nedeni ne olabilir?

En sık karşılaşılan arızalardan biri Board arızasıdır. Board arızasında ses gelmesine rağmen görüntünün gelmemesi durumu oldukça fazla görülür. Board televizyonun beynidir diyebiliriz.

LCD televizyonlarda arka aydınlatması olarak bilinen aksamın bozulması da ekranın kararmasına neden olur. Arka aydınlatma bozulduğunda ses gelmesine rağmen ekranda herhangi bir şey görmezsiniz.

Çok seyrek karşılaşılan bir durum olsa da inverter kartlarının yanması da buna neden olabilir. İnverter kartları enerji akışına doğrudan etki eden kartlar olduğu için arızalanması görüntünün gitmesine neden olabilir.

Bir diğer ihtimal de invertör devrelerinin yanmasıdır. Bunlar ucuz parçalar olduğu için tamiri yapılmaz ve direk orijinali ile değiştirilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56