Beko Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor

Beko buzdolabının olağan çalışma koşullarında ani şekilde üst kısmını soğutmaması sorunu en sık görülen sorunlardan birisidir. Beko buzdolabı üst kısmı soğutmuyor sorunu ağırlıklı olarak elektrik akımı dengesizliklerinden kaynaklı olarak meydana gelebiliyor. Ancak bu etken haricindeki olasılıklarda mevcuttur. Temel olarak böyle bir durumda buzdolabı 24 saatlik bir dinlenme sürecine (fişten çekilmeli) bırakılmalıdır. Bu süreç sonunda sorun giderilmez ise sırasıyla;

Gaz dolaşımı kontrol edilmelidir. Buzdolabının soğutmasını sağlayan en önemli faktör olan faz dolaşımındaki bir problem, üst kısmın soğutmamasına neden olabilir. Sistemin tıkanmış olması, kaçak olması gibi olasılıklar kontrol edilerek, sorunlar giderilir.

Gerekli müdahaleler ile gaz akış sistemindeki sorunlar giderildikten sonra verimli bir soğutma işlemi için buzdolabının gaz şarjı ideal seviyede uygulanır. Bu şekilde buzdolabının belirlen ayarında tüm noktalarında eşit seviyede soğutmayı sorunsuz şekilde sağlaması mümkün olur.

Buzdolabının fan motorunun çalışmıyor olması da soğutma performansında bu gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda fan motorunun pervanesi ya da komple fan motoru yenisi ile değiştirilerek, üst kısmın soğutulmaması sorunu giderilebilir.

Bu konuda profesyonel destek alınması tavsiye edilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56