Beko Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor

Beko buzdolabının olağan çalışma koşullarında ani şekilde üst kısmını soğutmaması sorunu en sık görülen sorunlardan birisidir. Beko buzdolabı üst kısmı soğutmuyor sorunu ağırlıklı olarak elektrik akımı dengesizliklerinden kaynaklı olarak meydana gelebiliyor. Ancak bu etken haricindeki olasılıklarda mevcuttur. Temel olarak böyle bir durumda buzdolabı 24 saatlik bir dinlenme sürecine (fişten çekilmeli) bırakılmalıdır. Bu süreç sonunda sorun giderilmez ise sırasıyla;

Beko Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor

Gaz dolaşımı kontrol edilmelidir. Buzdolabının soğutmasını sağlayan en önemli faktör olan faz dolaşımındaki bir problem, üst kısmın soğutmamasına neden olabilir. Sistemin tıkanmış olması, kaçak olması gibi olasılıklar kontrol edilerek, sorunlar giderilir.

Gerekli müdahaleler ile gaz akış sistemindeki sorunlar giderildikten sonra verimli bir soğutma işlemi için buzdolabının gaz şarjı ideal seviyede uygulanır. Bu şekilde buzdolabının belirlen ayarında tüm noktalarında eşit seviyede soğutmayı sorunsuz şekilde sağlaması mümkün olur.

Buzdolabının fan motorunun çalışmıyor olması da soğutma performansında bu gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda fan motorunun pervanesi ya da komple fan motoru yenisi ile değiştirilerek, üst kısmın soğutulmaması sorunu giderilebilir.

Bu konuda profesyonel destek alınması tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Beko Buzdolabı Üst Kısmı Neden Soğutmuyor?

Beko buzdolabı üst kısmının soğutmamasının birkaç nedeni olabilir. Buzdolabı içindeki hava akışının engellenmesi, buzdolabı termostatının yanlış ayarlanması, buzdolabı kapısının tam olarak kapatılmaması ve buzdolabı fanının arızalanması gibi sorunlar, üst kısımdaki soğutmanın durmasına neden olabilir.

Beko Buzdolabı Üst Kısmı Soğutma Sorunu Nasıl Çözülür?

Beko buzdolabı üst kısmı soğutmama sorunu, sorunun kaynağına bağlı olarak farklı şekillerde çözülebilir. Buzdolabının içindeki hava akışının engellenmesi durumunda, buzdolabının içindeki yiyecek ve malzemelerin doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Termostatın yanlış ayarlanması durumunda, termostatın ayarları kontrol edilmeli ve doğru şekilde ayarlanmalıdır. Kapının tam olarak kapatılmaması durumunda, kapının tamamen kapanmasını sağlamak için kapı contalarının kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi gerekebilir. Buzdolabı fanının arızalanması durumunda ise, fanın değiştirilmesi gerekebilir.

Beko Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmama Sorunu Nasıl Önlenir?

Beko buzdolabı üst kısmı soğutmama sorunu, düzenli bakım ve temizlik ile önlenebilir. Buzdolabının içindeki yiyecek ve malzemelerin doğru şekilde yerleştirilmesi, kapının tam olarak kapatılması ve buzdolabı fanının düzenli olarak temizlenmesi, üst kısımdaki soğutma sorununu önlemeye yardımcı olabilir.

Tags:
444 78 56