Bosch Elektrik Süpürgesi Çalışırken Neden Durur?

Bosch elektrik süpürgesi çalışırken neden durur, sorusu internette sık sık aratılmaktadır. Bunun en temel cevabı makinenin 2000W üzeri olmasıyla ilgili olabilmektedir. Motorun aşırı ısınması sonucu makine devreyi motor soğuyana kadara kapatabilmektedir. Aşırı ısınma, motora aşırı yüklenme gibi durumlarda makine kendisini korumaya almak için devreyi kapatabilmektedir. Makinenin gücünün yanı sıra elektrik iletimi yapan prizlerde ya da şalterlerde bir sıkıntı olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Yüksek voltajda elektrik enerjisi veren arızalı prizler de motorun aşırı ısınmasına ve sonucunda makinenin kendi kendisini durdurmasına neden olabilmektedir.

Bosch Elektrik Süpürgesi Çalışırken Duruyorsa Ne Yapılmalı?

Bosch elektrik süpürgesi çalışırken neden durur sorusunun çözümü oldukça basittir. Makineye gönderilen voltaja ve makinenin motoru çalıştırdığı voltaja bağlı olarak makinenin devreyi kapatması muhtemel olduğu için akımı kontrol etmek yapılacak ilk şeydir. Aşırı ısınma, motora aşırı yüklenme gibi durumların gelişmesi de makinenin durmasına sebep olabileceği için bu konuların da üzerine eğilmek sorunun çözülmesini sağlamakta etkili olacaktır. Süpürge çalışırken duruyorsa takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Öncelikle motorun aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol etmek gerekmektedir.
  • Motorun ısınmasının nedeni tespit edilirken elektrik, toz haznesi ve filtre kontrolü yapılmalıdır.
  • Toz haznesini boşaltmak, filtreyi temizlemek ve hava akışını yeniden sağlayabilmesi için filtrelerin tamamını temizlemek bu sorunun çözümünde etkili olabilmektedir.
  • Akımın ve voltajın kontrolü de yapıldıktan sonra eğer düzelme olmuyorsa prizlerin kendisinde bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Motora aşırı yüklenmek de devrenin kendi kendini kapatmasına sebep olabileceği için birkaç gün makineyi dinlendirmek de sorun çözümünde etkili olabilecek bir yöntemdir.

Bütün bu adımlar sonucunda makinede bir düzelme görünmüyorsa teknik servis ile irtibata geçerek sorunun çözümüne eğilmek faydalı olacaktır.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56