Bulaşık Makinesi Sepeti Paslanırsa Zararları

Bulaşık Makinesi Sepeti Paslanırsa Zararları

Bulaşık makinesi sepeti paslanırsa zararları konusu bulaşık makinesi kullanıcıları tarafından merak edilen ve sık araştırılan bir konudur. Uzun süreli ve sık kullanımlarda makinelerin sepetleri pas tutabilmektedir. Fakat bu çözümü olmayan bir sorun değildir. Makine sepetindeki küçük paslar çok önemsenmese de çoğalarak göze çarpabilmektedir. Bu nedenle ufak pas oluşumları da kısa sürede temizlenmelidir. Pas oluşumu insanlara temas etmesi durumunda çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden önemsenmelidir. Makinedeki bulaşıkların üzerinde de olumsuz etkileri olmaktadır.

Bulaşık Makinesinin Sepeti Pas Tutarsa Nasıl Temizlenir?

Pas tutan bulaşık makinesi sepeti şu şekilde temizlenebilmektedir;

  • Pas ve kir sökücü kimyasallar kullanılarak sepet temizlenmelidir. Sepeti temizlerken bulaşık teli ve süngeri kullanılabilir.
  • Limonlu veya sirkeli su ile sepet detaylıca silinmelidir. Limon ve sirke etkili olduğundan pas sökücü olarak da kullanılmaktadır.
  • Makine sepeti yüksek ısıda su ile iyice yıkanmalıdır. Gerekirse çamaşır suyunda 24 saat boyunca bekletilmelidir.

Tüm uğraşlara rağmen sepet pastan yeterince arındırılamıyor veya pas oluşumu tekrarlanıyorsa mutlaka değiştirilmelidir. 

Blog Comments

Birkaç yıl önce bulaşık makinesinin sepetinde paslanmalar fark ettim. Başta önemsemedim ama zamanla sepetler yemek takımlarımı çizmeye başladı ve bazı porselenlerim zarar gördü. Paslanma, sepetlerin metal kısımlarının zamanla aşındığını gösteriyor. Paslanma problemi yüzünden bulaşıklarım da lekelendi. Uzman bir servis çağırdım, sepetleri değiştirmek zorunda kaldık. Eğer sepetlerde paslanma fark ederseniz, çabucak önlem alın, yoksa daha fazla zarar verebilir.

Leave a Comment
444 78 56