Buzdolabı Elektrik Gelmiyor

Buzdolaplarında ani elektrik akımı dalgalanmalarına karşı motoru korumak için bir önlem bulunur. Termik adı verilen ve sigorta ile aynı işleve sahip olan bu aksam elektrik kesintisinde, fişten çekilip takılma sırasında, voltaj düşüklüğünde ya da göz kırpması adı verilen elektriklerin aniden gidip geri gelmesi durumunda devreye girer. 5 ile 15 dakika arası kendisini kilitleyen bu sigorta daha sonra elektriğe izin vererek buzdolabını çalıştırır.

Fakat bu bekleme süresinde fanın ya da tahliye borusunun donması, tıkanması buzdolabının yeniden çalışmasını engelleyebilir, çalışsa bile soğutmamasına neden olabilir.

Eğer elektriklerde ani bir değişiklik olduysa ve buzdolabı 15 dakika geçmesine rağmen hala çalışmadıysa, gerekli buzlanmayı çözmek için buzdolabının tamamen boşaltılarak, fişinin çekilerek ve kapağının açılarak en az 24 saat beklemesi gerekir. Bu süre içerisinde buz çözüldüğünde, fişi takıp tekrar çalıştırabilirsiniz.

Söylenen adımları izlemenize rağmen buzdolabınız çalışmıyorsa ve hiç elektrik gelmiyorsa daha ciddi bir sorun var demektir. Bu noktada sizin bir müdahalede bulunmadan servisi arayarak profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56