Buzdolabı Neden Otomatiğe Geçmiyor?

Buzdolapları belirli bir soğukluk derecesine ayarlandıklarında, buzdolabının içini aynı derece dengesinde tutmak için bir süre çalışır ve bir süre durur. Bu hem size elektrik tasarrufu sağlar, hem de buzdolabının içinde ki sıcaklığı sabit tutar. Fakat bazı durumlarda buzdolapları durmadan çalışır ve otomatiğe geçmez. Bu durum buzdolabında bir arıza olabileceğinin ya da oluşabileceğinin habercisi niteliğindedir.

Buzdolabı Neden Otomatiğe Geçmiyor?

Buzdolaplarının otomatiğe geçmeme sebeplerinden ilki buzlanmadır. Buzdolabı içerisinde oluşan buzlanma soğuk havanın içeride serbestçe gezinmesini engeller ve doğal olarak soğutma önünde bir engel oluşturur. Bu nedenle buzdolabı da o soğukluğa çıkmak için sürekli olarak çalışır. Bu hem buzdolabını yorar, hem de elektrik faturasını şişirir.

Buzdolaplarında oluşan buzlanma sorunu, belirli aralıklarla buzları çözerek engelleyebilirsiniz. Buzlanmayı gidermediğinizde ilerleyen süreçte buzdolabının termostat alıcısına zarar verir. Eğer buzu çözmenize rağmen buzdolabı hala otomatiğe geçmiyorsa termostat alıcısı çoktan bozulmuş olabilir. Bu nedenle bu termostat alıcısının değiştirilmesi gerekir.

Buzdolabının otomatiğe geçmemesinde ki diğer nedenler ise buzdolabının hava alması, kapağının uzun süre açık tutulması ya da sık aralıklarla açılmasıdır.

Blog Comments

[…] yönergeleri takip ederek, Beko buzdolabınızın otomatiğe geçmemesini önleyebilir veya sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Bununla birlikte, bir teknik sorunla […]

Leave a Comment
444 78 56