Buzdolabı Otomatiğe Geçmiyor

Buzdolapları belirli bir soğukluk derecesine ayarlandıklarında, buzdolabının içini aynı derece dengesinde tutmak için bir süre çalışır ve bir süre durur. Bu hem size elektrik tasarrufu sağlar, hem de buzdolabının içinde ki sıcaklığı sabit tutar. Fakat bazı durumlarda buzdolapları durmadan çalışır ve otomatiğe geçmez. Bu durum buzdolabında bir arıza olabileceğinin ya da oluşabileceğinin habercisi niteliğindedir.

Buzdolaplarının otomatiğe geçmeme sebeplerinden ilki buzlanmadır. Buzdolabı içerisinde oluşan buzlanma soğuk havanın içeride serbestçe gezinmesini engeller ve doğal olarak soğutma önünde bir engel oluşturur. Bu nedenle buzdolabı da o soğukluğa çıkmak için sürekli olarak çalışır. Bu hem buzdolabını yorar, hem de elektrik faturasını şişirir.

Buzdolaplarında oluşan buzlanma sorunu, belirli aralıklarla buzları çözerek engelleyebilirsiniz. Buzlanmayı gidermediğinizde ilerleyen süreçte buzdolabının termostat alıcısına zarar verir. Eğer buzu çözmenize rağmen buzdolabı hala otomatiğe geçmiyorsa termostat alıcısı çoktan bozulmuş olabilir. Bu nedenle bu termostat alıcısının değiştirilmesi gerekir.

Buzdolabının otomatiğe geçmemesinde ki diğer nedenler ise buzdolabının hava alması, kapağının uzun süre açık tutulması ya da sık aralıklarla açılmasıdır.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56