Arçelik Buzdolabı Otomatiğe Geçmiyor

Buzdolapları, içerisindeki yiyecekleri belirli bir sıcaklık dengesinde tutarak, hem taze tutar, hem de besin değerlerini korur. Bu dengede tutma işlemi için de bir süre soğuturken, bir süre bekleyip, hep aynı soğuklukta istikrar sağlar. Fakat bazı durumlarda buzdolaplarının beklemeden sürekli çalıştığını görürüz.

Buzdolabının sürekli çalışmasının birçok nedeni olabilir ve bu nedenlerin hepsi arıza durumu değildir. Peki, neden bir buzdolabı sürekli çalışır?

Eğer buzdolabının kapak lastikleri aşınmışsa, yıpranmışsa, yırtılmışsa kapak tam kapanmaz ve hava almaya başlar. Buzdolabının içine sıcak hava girdikçe, buzdolabı bu havayı soğutmak için daha fazla çalışır. Bu da hem buzdolabını yorar, hem de yeterince ısıtmamasına neden olur.

Özellikle yaz aylarında buzdolabının kapağını uzun süre açık tutmanız durumunda, ya da çok sık aralıklarla kapağı açıp kapatmanız durumunda içeri çok fazla sıcak hava girecektir. Bu da buzdolabının sürekli çalışmasına neden olabilir.

Bir diğer ihtimal de buzdolabının termostatının bozulmasıdır. Termostatı bozulan buzdolabı tam olarak ne kadar fazla soğutması ya da durması gerektiğini bilemez ve sürekli olarak çalışabilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56