Arçelik Buzdolabı Otomatiğe Geçmiyor: Sorun ve Çözüm Rehberi

Buzdolapları, içerisindeki yiyecekleri belirli bir sıcaklık dengesinde tutarak, hem taze tutar, hem de besin değerlerini korur. Bu dengede tutma işlemi için de bir süre soğuturken, bir süre bekleyip, hep aynı soğuklukta istikrar sağlar. Fakat bazı durumlarda buzdolaplarının beklemeden sürekli çalıştığını görürüz.

Buzdolabının sürekli çalışmasının birçok nedeni olabilir ve bu nedenlerin hepsi arıza durumu değildir. Peki, neden bir buzdolabı sürekli çalışır?

Arçelik Buzdolabı Otomatiğe Geçmiyor Neden?

Eğer buzdolabının kapak lastikleri aşınmışsa, yıpranmışsa, yırtılmışsa kapak tam kapanmaz ve hava almaya başlar. Buzdolabının içine sıcak hava girdikçe, buzdolabı bu havayı soğutmak için daha fazla çalışır. Bu da hem buzdolabını yorar, hem de yeterince ısıtmamasına neden olur.

Özellikle yaz aylarında buzdolabının kapağını uzun süre açık tutmanız durumunda, ya da çok sık aralıklarla kapağı açıp kapatmanız durumunda içeri çok fazla sıcak hava girecektir. Bu da buzdolabının sürekli çalışmasına neden olabilir.

Bir diğer ihtimal de buzdolabının termostatının bozulmasıdır. Termostatı bozulan buzdolabı tam olarak ne kadar fazla soğutması ya da durması gerektiğini bilemez ve sürekli olarak çalışabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Arçelik buzdolabım neden otomatiğe geçmiyor?

Arçelik buzdolapları, otomatik defrost özelliği sayesinde, buzlanmayı önlemek ve temizliği kolaylaştırmak için belirli aralıklarla otomatik olarak buzları eritir. Bu işlem sırasında otomatik olarak açılması gereken sıcaklık sensörleri veya defrost ısıtıcıları arızalanmış olabilir. Bu nedenle, buzdolabı otomatiğe geçmeyebilir.

Arçelik buzdolabımın otomatik defrost özelliğini nasıl kontrol edebilirim?

Arçelik buzdolabının otomatik defrost özelliğini kontrol etmek için, öncelikle kullanım kılavuzunda yer alan talimatları takip etmeniz gerekir. Bazı modellerde, otomatik defrost özelliğini manuel olarak çalıştırmak için bir düğme veya anahtar bulunabilir. Ayrıca, buzdolabınızda olası bir arıza durumunda, Arçelik yetkili servisine başvurarak kontrol ve tamir işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Arçelik buzdolabımın otomatik defrost özelliği açıkken buzlanma sorunu yaşamaya devam ediyorum, ne yapabilirim?

Arçelik buzdolabının otomatik defrost özelliği açıkken bile buzlanma sorunu yaşıyorsanız, buzdolabının kapı contaları sızdırmazlık yapmıyor olabilir. Kapı contaları sızdırmazlık yapmadığında, dışarıdaki nem buzdolabının içine girebilir ve bu da buzlanma sorununa yol açabilir. Kapı contalarını temizleyerek veya değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Arçelik buzdolabımın otomatik defrost özelliği ne sıklıkla çalıştırılmalıdır?

Arçelik buzdolaplarının otomatik defrost özelliği, genellikle her 6-8 saatte bir çalışır. Bu süre içerisinde, buzdolabının içinde oluşan buzlanma, otomatik olarak eritilir. Ancak, bu süre, bazı faktörlere göre değişebilir. Örneğin, buzdolabının kullanım sıklığı, sıcaklık değişimleri, kapıların ne kadar sıklıkla açıldığı gibi faktörler, otomatik defrost süresini etkileyebilir.

Tags:
Blog Comments

[…] buzdolabının termostat alıcısına zarar verir. Eğer buzu çözmenize rağmen buzdolabı hala otomatiğe geçmiyorsa termostat alıcısı çoktan bozulmuş olabilir. Bu nedenle bu termostat alıcısının […]

Leave a Comment
444 78 56