Bosch Buzdolabı Motoru Çalışmıyor

Buzdolabının arka kısmının en alt bölümünde yer alan bir motor vardır. Bu motor, buzdolabının içinde yer alan soğutucu mekanizmaların çalışmasını sağlayan enerji kaynağıdır. Bu motora kompresör de denmektedir. Kompresörün genel yapısı 2 parçadan oluşmaktadır.

Bosch Buzdolabı Motoru Çalışmıyor Neden?

Birinci kısmı, buzdolabının beyni işlevindedir. Bu kısım, buzdolabında oluşan hatalar ve öneriler için kullanıcıya bilgiler verir. İkinci kısım ise, cihazın çalışmasını sağlayan, mekanik parçalar ile donatılmış kısımdır. Kompresörde yer alan bağlantı noktalarının her biri buzdolabının iç kısmında yer alan soğutucu sensörlere bağlıdır. Bu bağlantı noktaları, buzdolabı çalışmaya başladığı anda devreye girer ve soğutma işlemi başlatılır. Motorun mekanik kısmı ise bu soğutma işlevi için enerji kaynağıdır.

“Bosch buzdolabı motoru çalışmıyor” hatası, kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlar arasındadır. Bu motorun çalışmasına engel olabilecek pek çok sebep bulunmaktadır.

Bosch Buzdolabı Motoru Çalışmıyor Hatasının Çözümü

Kompresörün çalışmamasının iki sebebi vardır. Birinci sebep; buzdolabının bağlı olduğu prizden gelen düşük voltaj akımı, ikinci sebep ise motorun soğutulmasını sağlayan pervanenin işlevini yerine getirmemesidir.

Bu durumda, Bosch servisi çağırılmalı ve gerekli bakım yapılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bosch Buzdolabımın motoru neden çalışmıyor?

Buzdolabı motorunun çalışmaması birkaç nedenle olabilir. Öncelikle, cihazın fişinin doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Ayrıca, buzdolabının prize bağlı olduğundan emin olun. Motorun çalışmadığı durumlarda, termostatın doğru bir şekilde ayarlandığından da emin olmanız gerekir. Bu kontrolleri yaptıktan sonra motor hala çalışmıyorsa, buzdolabının bir tamir servisi tarafından kontrol edilmesi gerekebilir.

Bosch Buzdolabımın motoru ses çıkarıyor ancak çalışmıyor. Ne yapabilirim?

Buzdolabının motoru çalışırken ses çıkarıyorsa ancak motor çalışmıyorsa, bu genellikle bir motor sorununa işaret eder. Bu durumda, bir tamir servisi çağırmak en iyi seçenektir. Motorun onarılması gerekebilir veya hatta tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

Bosch Buzdolabımın motoru aniden durdu. Ne yapabilirim?

Buzdolabının motoru aniden durursa, öncelikle cihazın elektrik bağlantılarının doğru bir şekilde yapıldığından emin olun. Buzdolabı fişi sağlam bir şekilde prizde mi? Motor hala çalışmıyorsa, termostatın doğru bir şekilde ayarlandığından emin olun. Bu kontrolleri yaptıktan sonra motor hala çalışmıyorsa, bir tamir servisi çağırmak gerekebilir.

Bosch Buzdolabımın motoru sık sık duruyor. Bu normal mi?

Hayır, bu normal değil. Buzdolabı motorunun sık sık durması, cihazın düzgün çalışmamasına neden olabilir ve yiyeceklerinizin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda, bir tamir servisi çağırmak en iyi seçenektir. Servis teknisyeni, motoru kontrol edecek ve gerekli onarım veya değişiklikleri yapacaktır.

Tags:
444 78 56