Buzdolabı Üst Bölüm (Bölme) Soğutmuyor

Buzdolabının tüm aksamları ve soğutma işini üstlenen kısmı üst taraftadır. Eğer üst tarafta soğutma sorunu var ise, bu alt tarafı da etkileyecektir. Buzdolaplarının üst taraflarının soğutmaması buzdolabının türüne göre farklılık gösterebilir. No frost olan buzdolaplarında ve olmayan buzdolaplarında farklı arızalar olabilir.

Buzdolabının üst bölmesinin soğutmaması durumunda ilk yapılması gereken şey buzdolabını dinlendirmektir. Buzdolabının içini tamamen boşaltarak ve fişini çekerek 1 gün boyunca dinlendirin. Bu sırada kapakları da açık olmalıdır. Eğer buzlanmadan kaynaklanan bir sorun varsa bu durum çözülecektir. Fanın donması, tahliye borusunda ki suyun donması gibi durumlar bu dinlendirmenin sonunda çözüleceği için herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Eğer buzdolabının motoru çalışıyorsa ve buna rağmen soğutma işlemi yapmıyorsa gaz dolaşımında bir sıkıntı olabilir. Ya da buzdolabının içerisinde bir gaz kaçağı durumu olabilir. Her iki durumda da sizin müdahale edebileceğiniz bir sorun değildir ve servis çağırmak gerekir.

Buzdolabında soğutma işlevini üstlenen aksam fandır. Fan üst bölmede bulunmasına rağmen soğuk havayı üst ve alt bölmelere eşit şekilde paylaştırarak üfler. Eğer fanda teknik bir sıkıntı varsa, bunun için de yine servis çağırmak gerekir.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56