Buzdolabına Elektrik Hiç Gelmiyor

Buzdolabına hiç elektrik gelmemesi sorunu oldukça ciddi bir sorundur. Fakat yine de servisi çağırmadan önce basit sorunları çözebileceğiniz bir iki istisnai durum olabilir. Bu nedenle servisi çağırmadan önce bu adımları izlemek faydalı olacaktır.

Buzdolapları, fişini çekip taktığınız zaman hemen çalışan cihazlar değildir. Özellikle elektrik akımlarında ki dalgalanmalardan etkilenmemesi için bir sigortası bulunur. Termik adı verilen bu sigorta, beklenmedik bir elektrik kesintisi ile, voltaj dalgalanması ile karşılaştığında motoru korumak için dolabı otomatik olarak kapatıyor. Yaklaşık 5 ile 15 dakika süren bu bekleyişten sonra tekrar devreye giriyor. Eğer bu termik bozulduysa, motora devreye girmesi için komut vermeyerek beklemeye devam edecektir. Termik ucuz bir parça olduğu için değiştirilmesi sorun olmayacaktır.

Eğer termik 5 ile 15 dakika arasında motoru durduktan sonra tekrar çalıştırmadıysa, bu süre içerisinde fanın ya da fan motorunun donmasına sebep olmuş olabilir. Bu durumu anlayabilmek için buzdolabının fişini çekip, kapağını açık bırakarak buzun çözülmesini beklemek gerekir.

48 saat kadar bekledikten sonra fişi takarak çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Eğer çalışmadıysa o zaman servisi çağırabilirsiniz.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56