Buzdolabından Cırcır Böceği Sesi

Buzdolabından Cırcır Böceği Sesi

Buzdolabından cırcır böceği sesi duyuyorsanız bunun bir arıza olduğunu düşünerek endişeye kapılmanıza gerek bulunmuyor. Buzdolaplarının bu şekilde ses çıkartması aslında normaldir. Buzdolabının buz yapması ya da buzları eritmesi sırasında bu sesi duyuyor olabilirsiniz. Özellikle sessizlik olduğu anlarda bu sesi duymanız mümkün olmaktadır.

Buzdolapları soğutma yaptıkları sırada karlanma ve buzlanma olmaktadır. Dolabın düzgün çalışabilmesi için düzenli olarak bu buzları eritmesi gerekiyor. Buzlar erirken de küçük parçalar düşerken cırcır böceği sesi ya da küçük tıkırtılar oluşabilmektedir. Endişelenmeden bu sesin sürekli çıkacağını bilmeniz gerekiyor.

Buzdolabından Cırcır Böceği Sesi Duyuluyor Neden?

Buzdolabından cırcır böceği sesi duyuyorsanız öncelikle dolabın ayaklarını kontrol etmeniz gerekiyor. Öndeki ayaklarının dengede olmadığı durumlarda ses çıkartabilmektedir. Ayaklarını dengeye aldığınızda buzdolabı yere sağlam bastığında çıkan sesler kesilecektir. Bunun yanında çıkan ses cırcır böceğinin sesine benziyorsa dolabın içindeki buzları erittiğini anlamalısınız. Buzdolaplarının bu sesi çıkartmalarının nedenleri şunlar olabilir.

  • Buzdolabının içinde biriken buzları eritiyordur
  • Dolabın buz yapma özelliği varsa su alarak buz yapıyor ve bunu hazneye boşaltıyordur
Leave a Comment
444 78 56