Çamaşır Makinenizin Kazanı Neden Dönmüyor? İşte Çözüm Yolları!

Çamaşır makinelerinin çalışmaması, ev halkını oldukça etkileyen ve mağdur eden önemli durumlardan biri. Bu nedenle çamaşır makineniz bozulduğunda, en kısa sürede tamirinin yapılmasını istemeniz gayet doğal. Çamaşır makinelerinde en fazla şikayet edilen arızalardan biri, kazanın hiç dönmeye başlamaması sorunudur.

Çamaşır Makinesi Kazan Dönmüyor Neden?

Çamaşır makinenizin yıkama programını başlattığınızda tam olarak nereye kadar ilerlediğini takip edelim. Eğer suyu alıyor ve kazanın dönmesi durumuna kadar sorunsuz gelip, kazan dönmüyorsa sorun motorda demektir. Bu arıza olasılıklarını oldukça indirgeyen önemli bir gözlemdir. Makinenizin motor türüne göre farklı arıza ve onarım adımları geliştirilir.

Motor türü demişken burada bir parantez açıp, bunu açıklayalım. Çamaşır makinelerinde genelde iki farklı motor türü kullanılır. Bunlardan ilki kömürlü motor dedikleri motor türüdür. Kömür bitmesinden kaynaklı olarak arızalanır ve ona göre bir onarım işlemi yapılır. Bir diğer motor türü de manyetik motorlardır. Bu motorlarda arıza genelde yanma gibi durumlarla ortaya çıkar ve onarımı daha farklıdır.

Her iki motor türünde de kullanıcıların kendi başına onarmaya çalışmaması tavsiye edilir. Çünkü motor oldukça hassas bir konudur ve alanında uzmanlaşmış kişilerin müdahalesini gerektirir.


Sıkça Sorulan Sorular

Bosch çamaşır makinesi kazan dönmüyor ne yapabilirim?

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi durumunda, öncelikle makinenin fişini çekerek bir süre bekleyin ve ardından tekrar deneyin. Eğer sorun devam ediyorsa, makinenin filtresini kontrol edin ve temizleyin. Filtre temizliği sorunu çözmüyorsa, cihazın teknik servisi ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Bosch çamaşır makinesi kazanı neden dönmüyor olabilir?

Bosch çamaşır makinesi kazanı, birden fazla sebepten dolayı dönmeyebilir. Bunlar arasında motor sorunları, kayış problemleri, kırık parçalar ve elektrik bağlantıları yer almaktadır. Sorunun kaynağını tespit etmek ve çözüm için gerekli işlemleri yapmak için mutlaka bir teknik servis yardımı almanız önerilir.

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi garanti kapsamına girer mi?

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi gibi arızalar, üretim kaynaklı sorunlardan kaynaklanmıyorsa garanti kapsamına girmemektedir. Ancak, cihazın garanti süresi içerisinde bu tarz sorunlarla karşılaşmanız durumunda Bosch yetkili servisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi durumunda parça değişimi gerekiyor mu?

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi sorunu, parça değişimi gerektirebilecek ciddi bir arızadan kaynaklanıyorsa, teknik servis tarafından gerekli parça değişimi yapılacaktır. Ancak, bazı durumlarda sadece bakım ve temizlik işlemleri ile sorun çözülebilmektedir.

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi sorunu nasıl önlenebilir?

Bosch çamaşır makinesi kazanının dönmemesi sorununu önlemek için cihazın düzenli bakım ve temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca, cihazın yüklenmesi sırasında aşırı yüklenmeden kaçınılması ve uygun deterjan kullanımı da önemlidir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56