Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor

Çamaşır makinelerinin çamaşırı yıkadıktan sonra sıkma işlemi yapması oldukça önemlidir. Bu çamaşırların daha kuru halde çıkmasını sağlar. Fakat bu sorunu her yaşadığınızda servis çağırmak yerine bazı basit kontrolleri kendiniz yaparak temel sorunları çözebilirsiniz. Çünkü çamaşır makinesinin sıkma işlemini yapmama nedenleri karmaşık olduğu kadar basit de olabilir.

İlk olarak çamaşır makinesinin sıkma programını farkında olmadan pasif hale getirip getirmediğinizi kontrol etmelisiniz. Marka ve modele göre değişiklik gösterse de mutlaka ön tarafta sıkma durumunu aktif ya da pasif olarak gösteren bir düğme ya da anahtar bulunur. Bu ışıkları kontrol ederek tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Çamaşır makinesinin içine koyduğunuz çamaşırların dengesi de sıkma programını etkileyecektir. Yani örneğin bornozlar ile penyeleri aynı anda yıkıyorsanız, bornozların suyu emip kazanda ağırlık oluşturması sıkma programını engelleyebilir. Bunun için çamaşırların dengesine göre çamaşır koymanız gerekir.

Çamaşır makinesi su tahliyesi yapamıyorsa sıkma programı da yapmayacaktır. Bu durumda tahliye borusunun sıkışık ya da kıvrılmış olma durumunu kontrol edin. Ayrıca tahliye borusunun 60 ile 90 cm arasında bir yükseklikte olması gerekir. Bunu da ona göre ayarlamanız gerekir.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56