Çamaşır Makinesi Su Alıyor Ama Çalışmıyor

Çamaşır makinelerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan biri, makineyi çalıştırdığınızda su alması fakat dönmeye başlamamasıdır. Bunun birkaç nedeni olabilir, bu nedenlerin en önemlilerini sıralamak gerekirse;

– Çamaşır makinesinin motor ile kazan arasında ki irtibatı kuran ve dönmesini sağlayan kayışın kopmuş olması.

– Bir diğer ihtimal de makinenin motorunun yanması ya da motor kömürlerinin bitmesidir.

– Bir diğer yüksek olasılıklı ihtimal ise motora elektrik gönderen elektronik kartın bozulmuş olmasıdır.

Bu ihtimallerin dışında ki istisnai durumlar elbette var, ama %95 ihtimal sorun yukarılardan biridir. Peki sorunun tam olarak hangisi olduğunu nasıl anlarız?

Çamaşır makinenizin kayışının koptuğunu anlamanız için çamaşır makinenizi sıkma programına alarak çalıştırmaya başlayın. Kazan dönmeyecektir ve motor döndürmek için deviri arttıracaktır. Eğer ses gittikçe yükselen bir ses ise bu çok yüksek ihtimalle kayışın koptuğu ya da sıkıştığı anlamına gelir.

Çamaşır makinelerinin motor ömrü genellikle 5 yıldır. Motorun bozulduğu ya da kömürün bittiğini anlamak için de makineyi çalıştırdığınızda kazanın altında küçük kıvılcımlar çıkar. Bu kömürün bittiği ya da motorun bozulduğu anlamına gelen en önemli belirtidir.

Elektronik kartın bozulması ise makinenin komutları doğru iletmemesini sağlar ve bunun tespiti sadece servis çalışanları tarafından yapılabilir.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56