Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor

Çamaşır makineniz eğer su boşaltma işlemini yapmıyor ise ilk bakmanız gereken yer su tahliye hortumu olacaktır. Pis suyun çıktığı bu hortum tıkanmış ise su tahliyesi yapılamaz. Aynı şekilde hortum katlanmış durumda ise de yine suyun geçişini engelleyeceği için su boşaltmayacaktır. Daha kesin sonuç için su tahliye hortumunu yerinden çıkararak tazyikli su ile iyice yıkayıp tıkanıklığı tam anlamıyla temizlemeniz oldukça sağlıklı olacaktır.

Eğer sorun su tahliye borusunda değilse, su tahliye pompasında da olabilir. Bunu kontrol etmek biraz daha zahmetlidir. İlk olarak makineyi boşaltmanız gerekir. Daha sonra ön tarafta, sağ alt köşede bulunan kapak açılarak makine yaklaşık 30 derecelik bir açıyla geriye yatırılmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra tahliye borusunun ucunda ki tıkaç açılarak orası temizlenmeli ve suyun boşaltılması beklenmelidir.

Bu kontrolleri yapmanıza rağmen çamaşır makinesi hala sıkma programı yapmıyor ise artık servisi aramanız gerekir. Çünkü sorunlar elektriksel bir arızadan ya da pompa motorundan vs. kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunlar sizin çözebileceğinizden biraz daha karmaşık ve eğitim isteyen durumlardır.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56