Franke Fırında Fanın Durmaması: Sorunun Çözümü

Yüksek sıcaklıklarda, yemeklerin pişmesini sağlayan fırınlarda sıcaklığın cihazda ve çevresinde zarar oluşturmasını önleyecek fan sistemi bulunur. Bu soğutma fanı sayesinde daha güvenli ve daha kaliteli bir kullanımın elde edilebilmesi sağlanabiliyor. İleri teknoloji ürünü olan Franke fırın fan durmuyor sorunu fırınlarda en sık görülen sorunların başında gelir. Eğer Franke fırının fanı hiç durmadan çalışmaya devam ediyor ise bunun iki olasılığı bulunmaktadır.

Aşırı Sıcaklık Termostat Arızası

Fırınlarda aşırı sıcaklık termostatı bulunur. Bu termostat, fırının ısınması durumunda fırının fanına voltaj gönderimi gerçekleştirir. Böylelikle soğutma işlemi için fırının fanının devreye girmesini sağlar. Eğer fırının aşırı sıcaklık termostatı arızalanmış ise, fırının soğutma fırınına gönderilen voltajın kesintiye uğramadan, gönderilmeye devam edilmesine neden olur. Bu durumda Franke fırının fanının sürekli olarak çalışmaya devam etmesine neden olabilir. Eğer bu şekilde bir arızası söz konusu ise söz konusu termostat yerinden sökülerek, yerine yenisi ve orijinali takılır. Böylelikle fırının fanının sürekli olarak çalışmasına çözüm oluşturabilirsiniz.

Röle Arızası

Franke fırınlarda fan ile ilgili sorunlarda nadir olarak görülen bir arızadır. Fırının kontrol paneli, kullanıcının belirlediği ayarlara ve sensör girişine göre fırın içerisinde pişirme, kızartma ve fan devreleri kontrolünü röleler ile sağlar. Söz konusu röleler tarafından biri kesildiyse, kontrol panosu fırın fanına devamlı olarak voltaj gönderir. Nadir olarak görülen bu sorunda fırının kartının değiştirilmesi gerekir. Bu değişimle Franke fırın fan durmuyor sorunu çözülebilir.

Tags:
Blog Comments

[…] Franke Bulaşık Makinesi Su Boşaltmama Sorunları ve Çözümleri […]

Leave a Comment
444 78 56