Vestel Buzdolabı Buzluk Soğutmuyor

Buzdolaplarında karşılaşılan soğutmama problemini kendi imkanlarınız ile çözebilirsiniz. Tabi ki oluşabilecek teknik arızalar işin profesyonel kısmıdır ve bunun çözümü için teknik servis çağırılmalıdır. Fakat servisi çağırmadan önce yapabileceğiniz birkaç şeyden bahsedeceğiz. Çözüm sağlayamadığınız durumda ise oluşabilecek teknik arızaların ne olabileceğini de aşağıda maddeler halinde yazacağız.

  • Buzluğunuz soğutmuyor ise ilk olarak dolabın hem üst hem alt kapısını kontrol edebilirsiniz. Kapakların ve kapandığında temas ettiği yerin lastiklerinde zamanla oluşabilecek temassızlık buzdolabınızın iç haznesinin hava almasına ve soğutmamasına sebep olacaktır.
  • Buzdolabının ısı sensörü olan ve ısının belli bir seviyeye sabitlenmesini sağlayan termostat, iç haznede konumlanır. Eğer buzluğunuzda bir karlanma, buz tutma ile karşılaşırsanız bunun sonucunda termostat görevini yapamayarak kompresörü devreye sokamaz ve buzluğunuza soğuk hava veremez. Bu durumda buzdolabınızı boşaltıp kapaklarını açık bırakarak fişini çekiniz. Buzlar eriyene kadar bekleyiniz ve tekrar fişe takarak süreç içerisinde kontrol ediniz. Teknik bir arıza yok ise buzluğunuzun tekrar soğuttuğunu göreceksiniz. Eğer düzelmez ise teknik servisi aramalısınız.
  • Buzdolaplarının soğuması gaz bir madde ile sağlanmaktadır. Bu gazın yol aldığı borularda bir tıkanma veya sızıntı var ise buzdolabı soğutamaz. Eğer buzdolabının yakınlarında bir koku alırsanız mutlaka bir gaz sızıntısı vardır ve teknik servisi arayarak durumu belirtebilir ve arızayı giderebilirsiniz.
  • Bunlar dışında kompresörde, termostatta ve fanlarda oluşan arızalar sonucunda buzdolabınızda soğutmama problemleri olacaktır.
Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56