Vestel Buzdolabı Çok Sesli Çalışıyor

Buzdolabı şikayetlerinden birisi de çok sesli çalışmasıdır. Bunun nedenlerinden akla ilk geleni fanlarla ilgili olabilir. Fanlar plastik gibi materyallerden üretilen, zamanla deforme olabilen aletlerdir. Plastik olmasının dışında, fanın pervanesinin dönmesini sağlayan bir demir çubuk vardır. Pervane buna sabitlenmiştir. Bu nedenle pervane çıkarılmadan görülemez.

Pervane ile demir çubuk arasında zamanla oluşabilecek ufak tefek temassızlıklardan dolayı, pervane dönme işlemini gerçekleştirirken yamuk hareketler yapacaktır ve buda ses çıkmasına sebep olabilir.

Eğer Vestel buzdolabı çok sesli çalışıyorsa bunun bazı nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

İlk olarak buzdolabınızı hafif sallayarak zemin ile tam temas ettiğini kontrol etmekte fayda vardır. Takozlarda oluşabilecek aşınmalar buzdolabının düzgün durmamasına sebep olabilir.

Buzdolabının ana motoru çalışırken ısı üretir ve arıza çıkmaması için fanlar yardımıyla soğutulur. Bu fanlar zamanla deforme olurlar ve ses çıkarmaya başlarlar. Fanın değiştirilmesi ile ses sorunu çözülecektir.

Dolabınız ses yapıyor fakat kapağını açtığınızda ses kesiliyor ise hava sirkülasyon fanından kaynaklıdır. Bu fan içerideki havanın dolaşımını sağlamaktadır ve kapak açılınca devreden çıktığı için ses kesilecektir. Bu sorun nofrost buzdolapları için geçerlidir.

Bir diğer neden ise buzdolabının motorunun arızalı olmasıdır. Bazen uzun süredir kullanılmasından dolayı özelliğini yavaş yavaş yitirmesinden dolayı, bazen ise farklı teknik arızalardan ötürü motor ses yapabilir. Motorun içinde bulunan yatakların aşınmasından dolayı da rahatsız edici bir sesle çalışabilir. Bu durum genellikle motorun değişmesi ile çözülmektedir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56