Vestel Buzdolabı Durmadan Çalışıyor

Buzdolaplarının çalışma prensipleri biraz farklıdır. Yani her zaman tüm aksamları çalışmamaktadır. Buzdolabınız soğutma işini iç haznesindeki ısıda bir değişim olduğu zaman gerçekleştirir. Termostat dediğimiz ısı sensörü, ısının yükseldiği durumlarda devreye girer ve kompresörün gazı soğutarak buzdolabının iç haznesine gönderilmesini sağlar.

Kompresör ısı istenilen dereceye gelene kadar çalışır ve sensörler istenilen dereceye geldiğinde algılayarak kompresörü devreden çıkartır. Bu durumda göze çarpan şey termostatınızın bozuk olabileceği yönündedir. Fakat farklı sebeplerde olabilir. Vestel buzdolabı durmadan çalışıyor ise bunun sebeplerini aşağıda madde madde ele alalım.

– Buzdolaplarında dondurucu ve soğutucu kısımlarını ayıran bir bölge vardır. Bazı dolaplarda buradan hava geçişi sağlanır ve buranın buz tutmaması için bu ara bölmeye bir rezistans yerleştirilir. Eğer bu rezistans herhangi bir arızadan dolayı yüksek ısıtma yapar ise içerinin sıcaklığını düşürür ve her zaman bir soğutma durumu gerçekleşir. Bu durumda istenilen ısıya hiç ulaşılamaz ve termostat çalışması için hep sinyal göndererek kompresörün durmadan çalışmasını sağlar.

– Elektronik kartta bir problem oluşmasından dolayı buzdolabınız her daim çalışmayı sürdürür ve bu durum buzlanmaya yol açabilir. Bu durumda kartın onarımı veya değişimi gerekir.

– Termostatın devrelerinde bir sorun olması kompresörün durmaksızın çalışmasına sebep olabilir. Bu durumda termostat değiştirilir veya onarılır. Gerekli incelemelerin ardından arızanın yaşandığı yer tespit edilir. Parça onarımı veya değişimi yapılarak sorun giderilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56