Vestel Buzdolabı Çalışmıyor

Buzdolabınızın çalışmıyor olması diğer elektronik aletlere göre daha kötü bir durumdur. Çünkü gıdaların soğuk ortamda saklanması gerekir, diğer türlü ev sıcaklığında bakteri oluşumu yaparlar ve bozulurlar. Bu nedenle buzdolaplarınızda en ufak bir aksaklık veya farklılık gördüğünüzde mutlaka bir bakım yaptırtmakta fayda vardır.

Vestel Buzdolabı Çalışmıyor Neden?

Bu bakım sizin bir anda buzdolapsız kalmamanıza ve buzdolabınızda fark edilebilecek ufak bir sorunun büyümeden müdahale edilmesini sağlayacaktır. Eğer buzdolabınız çalışmıyor ise ilk başta sizin kontrol edebileceğiniz sonra da teknik servisin çözüm sağlayabileceği durumlara göz atalım.

– İlk olarak buzdolabınızın fişini ve bağlı olduğu prizi kontrol edebilirsiniz. Prizde veya fişte herhangi bir siyahlık var ise sorun ciddi olabilir. Elektrik akımının dengesiz gidip gelmesi, makinenizde oluşabilecek bir kısa devreden dolayı fazla akım çekilmesi sonucunda priz veya fişiniz yanabilir. Bu da makinedeki aksamlardan birine zarar vermiş olabilir. Bu durumda makinenizi fişten çekerek teknik servisi aramalısınız.

– Buzdolabınızın içinde bulunan elektronik kartın yanmış olma olasılığı da olabilir. Bu elektronik kart makinenin tüm işlerinin yönetildiği yerdir ve çalışmadığı takdirde makineniz de çalışmaz. Kartın değişmesi gerekir.

– Buzdolabınızın elektrik tesisatında herhangi bir kısa devre, yanma olmuştur. Bu durumda elektrik iletimi kesilir ve buzdolabınız çalışmaz. Bu durumda kablo değişimi ile sorun halledilir.

– Bir diğer ihtimal ise makinenin takılı olduğu prizin bağlandığı sigortada problem olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vestel buzdolabım çalışmıyor, ne yapmalıyım?

İlk olarak prizin doğru şekilde takılı olduğunu kontrol edin ve emin olun. Buzdolabının fişini çıkarıp tekrar takmayı deneyin. Eğer buzdolabı hâlâ çalışmıyorsa, cihazın elektrik kablosunu kontrol edin ve arızalı olduğunu düşünüyorsanız yetkili bir servis merkeziyle iletişime geçin.

Buzdolabımın içi soğuk olmuyor, ne yapmalıyım?

İlk olarak buzdolabınızın termostat ayarlarını kontrol edin. Soğutma düzeyi doğru ayarlanmış olmalıdır. Eğer ayarlarda bir sorun yoksa, buzdolabının arkasında bulunan ızgaraların temiz olduğundan emin olun. Buzdolabının etrafındaki havalandırma yollarının tıkanmış olması soğutma performansını etkileyebilir. Ayrıca buzdolabının kapısının sıkıca kapandığından emin olun.

Vestel buzdolabımın içinde su birikiyor, ne yapmalıyım?

İçeride biriken su, buzdolabının tahliye hattında bir tıkanma olabileceğini gösterebilir. Tahliye hattının tıkalı olması durumunda, buzdolabının arkasında yer alan tahliye hattını temizlemek için bir uzun çubuk veya benzer bir araç kullanabilirsiniz. Ayrıca buzdolabının içindeki su birikintilerini düzenli olarak temizlemek de bu sorunu önleyebilir.

Buzdolabımın içinde garip bir ses geliyor, ne yapmalıyım?

Buzdolabında garip seslerin çıkmasının birkaç sebebi olabilir. İlk olarak buzdolabının düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Buzdolabı düzgün yerleştirilmemişse, sesler oluşabilir. Ayrıca buzdolabının içindeki buzlanma veya fan motorundaki bir sorun da seslere neden olabilir. Eğer ses devam ediyorsa, yetkili bir servis merkeziyle iletişime geçmeniz önemlidir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56