Vestel Buzdolabında LC Hatası Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Çözülür?

Vestel Buzdolaplarında görülen LC hata kodu kullanıcıların rastladığı ve ne olduğunu tam olarak çözemediği bir arıza durumudur. Toplum olarak elektronik cihazların kullanma kılavuzunu okuma alışkanlığımız olmadığı için, buzdolaplarının vermiş olduğu hata kodlarının da tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Peki LC arıza kodu tam olarak ne anlama geliyor?

Vestel Buzdolabında LC Hatası Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Çözülür?

LC hata kodu buzdolabındaki ısının yükseldiğini ve içerisindeki yiyeceklerin bozulma riski ile karşı karşıya olduğu anlamına gelir. Özellikle dondurucu bölümünde ki ısının yükselmesi yani soğukluğun düşmesi durumunda bu hata kodu Led ekranda belirir.

LC arıza kodunu almış olduğunda servisi aramadan önce bir takım kontrolleri yapmanız yerinde olacaktır. LC arıza kodu illa buzdolabında büyük bir arıza olduğu anlamına gelmez, bazen basit nedenlerden de buzdolabı ısıtma işlemini yapmayabilir.

– Öncelikle bu hata kodunu aldığınızda buzdolabının kapağının sık açıldığı ya da uzun süre açık kaldığı bir durumdan kaynaklanabilir. Buz dolabının kapağını açmadan bir süre soğumasını beklemek durumu çözebilir.

– Buzdolabı kapağındaki lastiklerin aşınması durumunda içeri sıcak hava girebilir. Giren sıcak hava buzdolabının soğutmasını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle lastikleri kontrol ederek bir sorun var ise değiştirmek gerekir.

– Buzdolabının yeterince soğutamaması durumu konumundan da kaynaklanabilir. Eğer güneş gören ve oldukça sıcak bir yerde ise buzdolabı yeterince soğutamayacak, çabuk bozulacak ve daha çok elektrik harcayacaktır.

– Eğer bu kontrolleri yaptıysanız servisi çağırmadan önce buzdolabının fişini çıkarıp, kapağını açıp 2 gün dinlendirmek yerinde olacaktır. Eğer bu da işe yaramadıysa o zaman Vestel servisi çağırabilirsiniz.

Tags:
Blog Comments

[…] Çamaşır Makinesinde E07 Hatası Nasıl […]

Leave a Comment
444 78 56