Vestel Çamaşır Makinesi Çok Ses Çıkarıyor

Piyasada birçok çamaşır makinesi modeli ve markası var. Çamaşır makinesinin ömrü kullanılan zamana bağlı olsa da ihtiyaçlarınıza uygun bir makine ve bu makinenin doğru kullanımı çamaşır makinesinin ömrüne etki eden en önemli kriterlerdir. Buna rağmen çamaşır makineleri zamanla eskiyebilir ve arızalanabilir. Çamaşır makinesinden gelen sesler de bu eskime ve arızalanmanın öncü belirtilerindendir. Bu nedenle makinenin çıkardığı ses dikkate alınmalıdır.

Vestel çamaşır makinelerinin ses çıkarma nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenle öncelikle sesin nereden kaynaklandığını bulmak önemlidir.

Makineye koyduğunuz çamaşırların içerisinde unutulan cisimler ya da çamaşırlarda bulunan aksesuarların dönme esnasında kazana çarpması ses çıkmasına neden olabilir. Eğer böyle bir ses ise telaş yapmanıza gerek yoktur. Çamaşırları daha dikkatli koymanız yeterli olacaktır.

Çamaşır makinesinin dört ayağının da yere tam oturması gerekir. Eğer ayaklardan biri havada ise çamaşır makinesi çok sarsılır ve çok ses çıkarır. Ayrıca bu sarsılma parçaların da çabuk aşınmasına neden olur. Bu nedenle çamaşır makinesinin ayaklarının yere tam oturduğundan emin olunmalıdır.

Çamaşır makinelerinde kazanı tutan ve sarsılmayı en az indiren iki adet rulman bulunur. Bu rulmanlardan birinin ya da ikisinin arızalanması çamaşır makinesinin çok sarsıntılı ve sesli çalışmasına neden olur. Vestel servis aranarak bu rulmanlar değiştirilmeli ya da tamir edilmelidir.

Çamaşır makinelerinde kirli suyun tahliyesi işlevini gören tahliye motorları vardır ve bu motorların ömrü yaklaşık 10 yıl kadardır. Bu tahliye pompaları 10 yıl sonrasında aşırı sesli çalışmaya ve arızalanmaya meyillidir. Bu nedenle gereken zamanda değiştirilmelidir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56