Yaz Sıcaklarında Klima Dramı: Vestel E5 Hatası ve Çözüm Yolları!

Yardımcı elektronik cihazları içerisinde en önemlilerden biri olan klima, en çok kullanılan cihazlar kategorisindedir. 7’den 70’e herkesin kullandığı bu cihazda kullanıcıların kullanım kolaylığı için düşünülmüş belirli hata kodları var. Klima bir arıza ya da aksaklık durumunda led ekranda bir hata kodu gösterir. Bu hata kodu klimaların ne sorunu olduğunu anlatan oldukça önemli bir ipucudur.

Vestel marka klimalarda hata kodları modellere göre değişiklik gösterir. Hata kodunun tam arızasını öğrenmek için klima ile birlikte aldığınız kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

Vestel Klima E5 Hatası Çözümü

– Klimaların E5 arıza kodu vermesi genellikle klimada bir gaz kaçağı durumunu ifade eder. Gaz kaçağı olan klima istenilen şekilde soğutmaz. Kaçak dış ünitede buzlanma ya da karlanma gibi etkilere neden olur. Bazı durumlarda gaz kaçağı klimanın sesine de etkiler. Bunun için yapmanız gereken şey Vestel servisini çağırmaktır. Servis ekipleri ilk olarak kaçağın tespitini yapar, daha sonra onarılır durumda ise kaçak olan boruyu onarır, değil ise yenisi ile değiştirir.

– Klimaların E5 hata kodu vermesinin bir diğer nedeni de alçak basınç arızası olabilir. Bu alçak basıncın nedeni yine gaz kaçağından kaynaklanabilir ya da hava debisinin yetersizliğinden, drayer tıkanıklığından vs. kaynaklanabilir. Her ne sebeple olursa olsun müdahale etmeden servis görevlilerini aramak gerekir.

– Klimanın E5 arıza kodu vermesinin bir diğer nedeni de Evap sensörünün arızalı olmasıdır. Genellikle hava üflese de hep aynı sıcaklıkta üflemesine neden olan bu arıza türünde soğutma problemi vardır. Bu arıza da karmaşık bir teknik işten kaynaklandığı için servis çağırılmalıdır.


Sıkça Sorulan Sorular

Vestel Klima E5 hatası nedir?

Vestel Klima E5 hatası, iç ünite sensörünün arızalanması nedeniyle ortaya çıkan bir hatadır.

Vestel Klima E5 hatası nasıl çözülür?

Vestel Klima E5 hatası çözümü için, öncelikle cihazın elektrik bağlantısını kesmeniz ve ardından birkaç dakika beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra cihazın filtrelerini temizleyin ve iç ünite sensörünün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer sorun devam ederse, bir teknik servis yardımı almanız gerekmektedir.

Vestel Klima E5 hatası neden oluşur?

Vestel Klima E5 hatası, iç ünite sensörünün arızalanması, sensör bağlantı hatası, sensörün kirlenmesi veya sensörün yanlış yerleştirilmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Vestel Klima E5 hatası kaçıncı seviye bir hatadır?

Vestel Klima E5 hatası, 5. seviye bir hatadır.

Vestel Klima E5 hatası için garanti kapsamı nedir?

Vestel Klima E5 hatası, Vestel’in garanti kapsamı altındadır. Garanti kapsamı içerisinde olan ürünler, arıza durumunda ücretsiz tamir edilir veya değiştirilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56