Vestel Çamaşır Makinesi İki Işık Yanıp Sönüyor

Çamaşır makineleri ilerleyen teknoloji ile işlevselliğini arttırdığı gibi belirli sorunlarda kullanıcıları uyarma gibi opsiyonlara da sahip oluyor. Bu uyarı bazen hata kodları ile, bazen de yanıp sönen ışıklarla belirtiliyor. Özellikle led ekrana sahip olmayan eski çamaşır makinelerinde ki sorunlar genellikle ışık ile yapılıyor. Vestel marka çamaşır makinelerinde çift ışığın yanıp sönmesi sorunu kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Bu iki ışık yanıp söndüğünde çamaşır makinesi yıkama programına da başlamaz. Peki Çamaşır makinelerinde iki ışığın yanıp sönmesi ne anlama gelir?

Vestel marka çamaşır makinelerinde iki ışığın yanıp sönmesi kapağın açık kaldığı uyarısıdır. Kapak kapanmadan ışıklar sönmez ve çamaşır makinesi çalışmaz. Yani bu kapının tam kapanmadığı, kilidinin bozulduğu gibi anlamlara gelebilir.

Bu uyarıyı aldığınızda ilk yapmanız gereken kapının tam kapalı olup olmadığını kontrol etmek ve kilitlendiğinden emin olmak olacaktır. Eğer kapanmıyorsa kapı kilidinde bir sorun olabilir. Bu durumda kilit tamir edilmeli ya da değiştirilmelidir.

Bazı durumlarda kapının tam kapanmaması kilitten kaynaklı değil, kapakta ki deformasyondan da olabilir. Bu durumda da kapının kendisinin değişmesi gerekir.

Kapının açık ya da kapalı olduğunu kontrol eden bir sensör vardır ve bu uyarıyı da bu sensör gönderir. Eğer sensör bozulduysa kapı kapalı olsa bile açık olduğu uyarısı verebilir. Böyle bir durumda da sensör tamir edilmeli ya da değiştirilmelidir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56