Arçelik Bulaşık Makinesi Isıtmıyor

Arçelik bulaşık makinelerinde en sık karşılaşılan arızalardan biride suyun ısınmaması sorunudur. Bulaşık makinesinde suyun ısınmaması arızası yaşanıyorsa böyle bir durumda yıkanan bulaşıklarda istenilen verim ve temizlik alınamayabilir. Zira yıkanan tabak çatal kaşık vb. üzerinde bulunan kirlere farklı ısılarda ve farklı sürelerde yıkanarak kirleri çıkarmaya temizlemeye uygun olacak programı ve sıcaklığı gerektirir.

Suyun ısınmaması arızasında akla gelen ilk sorun sensör arızasıdır. Makine İçinde bulunan ısı sensörlerinin zaman içerisinde özelliğini yitirmesi sonucunda bulaşık makinesinin suyu ısıtmadan çalışmasına eden olur. 

Sensör arızası evde onarılabilecek kadar küçük ve basit bir arızadır.

Akla gelen diğer ihtimalse rezistans arızasıdır. Bozulan yanan rezistans suyu ısıtmayacak ve sağlıklı bir bulaşık yıkanmamasına neden olacaktır.

Isıtma problemlerinde karşılaşılabilecek diğer güçlü bir arıza ihtimali ise beyin kart arızasıdır. Bulaşık makinesi ısıtmama sorununda üstte sayılan ihtimaller kadar kuvvetli bir olasılıktır.

Yukarıda sayılan ihtimallerin dışında rezistanslar voltaj çeken parçalar olması nedeniyle nadirende olsa rezistansa giden kablo soketlerinde kuruma ve düşmeler olabilmektedir. Böyle durumlarda ek parça değişimine gerek kalmaksızın soketin yenilenmesi sorunun çözümü olacaktır.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56