Arçelik Buzdolabı Fan Motoru Ses Yapıyor

Arçelik marka buzdolaplarında çalışırken ses yapması kullanıcıları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Özellikle çıkan seslerin bir arıza belirtisi, ya da ileride oluşacak bir arızanın habercisi olduğu düşünülürse konuyu ciddiye almakta fayda var. Buzdolabının sesli çalışmasında ki en büyük etken fan motorudur. Peki, sesin fan motorundan gelip gelmediğini nasıl anlarız?

Buzdolaplarının kapaklarında bir sensör bulunur. Bu sensör kapak açıldığında buzdolabının fanını durdurmaya yarayan bir görev üstlenmiştir. Eğer buzdolabı sesli çalışırken, kapağını açtığınızda ses duruyorsa, sorun kesinlikle fan motorundadır. Burada asıl sorulması gereken soru fanın neden ses yaptığıdır.

Fan motorunun burçları aşınmış olabilir, bu nedenle fan çalıştıkça ses yapıyor olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Arçelik servisini arayarak profesyonel yardım almanız gerekir. Eğer tamiri mümkünse fan motoru tamir edilecektir, mümkün değilse yeni bir fan ile ya da parça ile değiştirilecektir.

Fan motorundan ses gelmesinin bir diğer nedeni de buzlanma olabilir. Bu durumda servisi aramanıza gerek yoktur. Buzdolabının fişini çekerek, içindeki ürünleri çıkararak kapağı açık bir şekilde 2 gün buzdolabını dinlendirmeniz sorunu çözecektir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56