Arçelik Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor

Sadece Arçelik buzdolaplarında değil, hemen her marka buzdolabında soğutma sisteminin tamamı üst kısımda bulunur. Bu nedenle üst kısım soğutmuyorsa, buzdolabının alt kısmında bulunan yiyecekler de tehdit altındadır. Buzdolabının üst kısmının soğutmamasının birçok nedeni bulunabilir.

Bunlardan en belirgin olanlarını sıralayalım,

Buzdolabının buzluk kısmı aşırı buzlanmış olabilir. Böyle bir durumda soğuk hava buzdolabının içerisinde serbestçe dolaşamayacağı için yeterince soğutmayacaktır. Buzdolabının fişini çekip, kapılarını da açarak 48 saat dinlendirmek buzların çözülmesini sağlayacağı için sorunu çözebilir.

Buzdolabı sisteminde gaz kaçağı olması durumunda buzdolabı yeterince soğutmaz. Motor çalışmaya devam etse bile, soğuk hava üflemeyecektir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığı için servisi arayarak gaz kaçağını tamir ettirmeniz ve yeniden gaz basmanız gerekebilir.

Buzdolabının fan motoru soğuk havayı eşit miktarda üst ve alt kısımlara gönderir. Eğer buzdolabı bir tarafı diğerinden aha fazla soğutuyorsa bu fan motoru bozulmuş olabilir. Servisi arayarak tamir ettirmeniz gerekebilir.

Bir diğer ihtimal de termostat arızasıdır. Eğer termostat arızalıysa buzdolabı tam olarak nereyi, ne kadar soğutacağını bilemez.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56