Arçelik Çamaşır Makinesi Çalışıyor Ama Dönmüyor

Çamaşır makinelerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan biri hiç şüphesiz, çamaşır makinesi çalışmasına rağmen kazanın dönmemesi sorunudur. Bu birçok arıza türünden kaynaklanabilir. Alanında uzman olmayan kişilerin hemen anlayamayacağı bu arızalar kişileri zor durumda bırakabilir. Peki, kazanın dönmemesine neden olacak arızalar nelerdir?

Uzun yıllar boyunca kullanılan eski Arçelik çamaşır makinelerinin motorunda ki kömür bittiğinde motor artık çalışmayacaktır. Motor çalışmadığında da kazan dönmeyecektir.

Kazanın dönmesini sağlayan kazan kayışının yerinden çıkmış olması, ya da uzun yıllar boyunca kullanılmasından kaynaklı olarak deforme olmuş olması da kazanın dönmemesine neden olabilir.

Motordaki kablolardan birinin kopması ya da kısa devre yapması da motorun çalışmasına engel olabilir. Motor çalışmayınca kazanı da döndürmeyecektir.

Çamaşır makinelerinde bulunan rezistansın aşırı derecede kireçlenerek bu kireci motora kadar iletmesi de motorun işleyişini bozacaktır.

Kısacası çamaşır makinesini çalıştırmanıza rağmen kazanın dönmemesi motordan kaynaklanan bir arızadır ve sadece uzman olan kişiler tarafından müdahale gerektirir. Bunun için Arçelik servisini arayarak uzman yardımı alabilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56