Arçelik Çamaşır Makinesi Sıkarken Ses Çıkarıyor

Arçelik çamaşır makinesi sıkarken ses çıkarıyor internette çözümü aranan sorunlardan birisidir. Çamaşır makineniz sıkma işlemini gerçekleştirirken ses çıkarıyorsa bunun muhtemel sebebi makineye bir şey sıkışmış olmasıdır. Bozuk para, tel toka, iç çamaşırların demirlerinin kırılması sonucu kaçan demir teller, boncuklar ve benzeri küçük cisimlerin makinenin haznesine kaçarak ses çıkarttığı görülebilmektedir. Bu durumda hazne içerisinden bu parçayı çıkartmak gerekmektedir. Bazı durumlarda da makineye belirtilen ağırlıktan daha fazla çamaşır koyulması makineyi zorlayarak ses çıkmasına sebep olmaktadır.

Arçelik Çamaşır Makinesi Sıkarken Ses Çıkarmaması İçin Ne Yapılabilir?

Arçelik çamaşır makinesi sıkarken ses çıkarıyor sorununun çözümü için makinenin iç haznesini kontrol etmek gerekmektedir. Arçelik çamaşır makinesi sıkarken ses çıkarıyor çözümü şu şekildedir:

  • Makineyi kapatıp içerisindeki çamaşırları boşattıktan sonra makine kazanını çevirmek gerekmektedir. Ses gelmeye devam ediyorsa muhtemelen bir cisim kazana kaçmıştır.
  • Kazana kaçan cismi çıkarabilmek için makine kapağı ve kazanı arasındaki körük lastiğini kontrol etmelisiniz
  • Cisim bu şekilde bulunamadıysa makine tamburunda bulunan küçük su deliklerini kontrol etmelisiniz.
  • Sesin geldiği an çok önemlidir. Eğer ki ses kazan dönmeden önce pis su atılırken geliyorsa bu durumda pis su atan pompa motorunu kontrol etmelisiniz.
  • Makinenin alt köşesindeki filtre kapağı açılarak pompa içerisine bir cisim kaçıp kaçmadığı ve tıkanma olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Bazı durumlarda makineyi durdurup çamaşır yükünü azaltmak da sesin gelmesiniz engelleyebilmektedir.

Bütün bu işlemler sonucu makineden ses gelmeye devam ediyorsa, kazana bir şey saplanması ihtimalini ya da makine içerisinde borularda aşınma olması ihtimalini düşünerek makinenin daha çok zarar görmesini engellemek için bir teknik servisten yardım isteyebilirsiniz.

Tags:
444 78 56