Arçelik Çamaşır Makinesi Su Kaçırıyor

Arçelik çamaşır makinelerinin su akıtması birçok arızanın olasılığına işaret edebilir. Bunun için suyu hangi aşamada ve nereden kaçırdığını bulmaktır. Bunu bulabilirseniz sorunu çözmeye çok yaklaşmış olursunuz.
Eğer çamaşır makinesi çalışmaya başladıktan sonra kapaktan su sızdırıyorsa o zaman sorun kapaktaki lastiklerdedir. Bu lastikler yırtılmış, delinmiş ya da eskimiş olabilir. Ya da çamaşırların cebinde unuttuğunuz bir cisimden dolayı zarar görmüş olabilir. Lastikleri değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer çamaşır makinesi su alır almaz akıtmaya başlıyorsa muhtemelen sorun hortumdandır. Hortumdaki bir kesik, yırtık, kopmuş olması ya da hortumun yerinden çıkması su kaçırmasına neden olabilir. Tahliye hortumunu kontrol ederek durumu anlayabilirsiniz.

Eğer çamaşır makinesi deterjan bölmesinden su kaçırıyorsa muhtemelen o kanaldaki bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Kullandığınız deterjanlar orada birikip zamanla sertleşir ve o kanalı tıkayabilirler. Bu kanalı temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer çamaşır makinesi alttan su kaçırıyorsa bu da pompa arızasına işaret etmektedir. Ön tarafta sağ alt tarafta bulunan kapağı açarak pompaya ulaşabilirsiniz. Herhangi bir tıkanıklık ya da cisim varsa temizleyebilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56