Arçelik Klima Çalışıyor Ama Soğutmuyor

Arçelik klimaların işlevi ortamdaki havanın ısı derecesini ayarlamak ve ortamda hava sirkülasyonunu sağlamaktır. Fakat çalışmasına rağmen bu işlevleri yerine getirmiyorsa klimada bir sorun var demektir. Bu sorun illa arıza olacak diye bir kanı yok. Bazen basit nedenlerden de kaynaklanabilir.

– Klimanın filtresinin kirli olması oldukça fark eden bir durumdur. Düzenli aralıklarla temizlenmediğinde klima çalışsa bile yeterince soğutmayacaktır.

– Klimanın çalıştığı ortamda hava akışını sağlayacak açık pencere ya da kapı bulunması klimanın yeterince soğutmamasına neden olacaktır. Çünkü klima soğuttukça ortama sıcak hava gelmeye devam edecektir.

– Klimanın çalışmasına rağmen yeterince ısıtmamasının nedenlerinden biri de klima ayarını yanlış yapmış olmaktır. En çok yapılan yanlışlardan biri dereceyi yükseltmenin soğuk mu yoksa sıcak mı olduğu konusudur. Klimanın derecesi arttıkça sıcaklık artar, düşürdükçe soğukluk artar.

– Klimanın derecesini ayarlasanız da fan devri düşükse klima yine yeterince soğutmayabilir. İyi sonuç almak için klimanın fan devrinin yüksek olması gerekir.

– Klimanın hava girişlerinin kapalı olması durumu da klimanın yeterince soğutmamasına neden olacaktır.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56