Arçelik Klimada CH 26 Hatası Ne İfade Ediyor?

Arçelik klimalarda verilen hata kodları modellere göre farklılık gösterse de CH 26 hatası genel olarak klimalarda aynıdır ve kompresör arızasına işaret eder. Kompresör dış ünitede bulunan ve klimanın motoru görevini gören komplike bir cihazdır. Bu hatayı almış olduğunuzda servisi aramak en mantıklı yol olacaktır. Peki, kompresör arızasına neden olan şeyler nelerdir?

– Kondenserde bulunan fanın arızalanması durumu motorun yeterince soğumamasına neden olabilir. Bu nedenle fanı kontrol ederek tıkalı olup olmadığını, ya da önünde herhangi bir cismin bulunup bulunmadığını kontrol etmek gerekir.

– Kondenserler havanın rahatça dışarıya çıkabileceği, ısıyı düzgün şekilde dışarıya atabileceği açık alanlara koyulmalıdır. Eğer kondenser yanlış yere monte edildiyse bu da motorun düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu hatayı hemen vermese de geçen süre içerisinde verecektir.

– Kondenser fanının dışarıda olduğu düşünülürse dış hava koşullarından nasıl etkilendiği daha iyi anlaşılır. Nem, toz, pislik gibi nedenlerden dolayı lamel araları dolarsa motorun yeterince iyi çalışmamasına ve klimanın hata vermesine neden olabilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56