Arçelik Klima CH 27 Hatası

Arçelik klimalar arıza durumlarına göre hata kodları veren ve kullanıcıları uyaran bir sisteme sahiptir. Bu sayede bir arıza olması durumunda arızanın nereden kaynaklandığını bulabiliriz. Arçelik klimalarda kullanıcıların karşılaştığı hata kodlarından biri CH 27 hatasıdır. CH 27 hata kodu PSC hatası demektir. Klimanın motoru diyeceğimiz bu parçanın bozulması klimanın çalışmasını da engelleyecektir.

Kompresör adı verilen klima motorlarının çalışmamasının birçok nedeni olabilir.

– Elektrik dengesini ayarlayan ve tehlikeli durumlara göre atan sigorta türü termik arızalı ise durduk yere atabilir ve motoru durdurabilir. Ya da ani elektrik gidip gelmelerinde, voltaj dalgalanmalarında motora giden elektrik akışını kesebilir.

– Motorun çalışmasını sağlayan ve ilk hareketi yapan kondansatör yanmış olabilir. Ya da elektrik hattı için yanlış kapasitede olabilir.

– Klimaya gelen elektrik yeterli voltajda değilse, bu durumda da motor çalışmayacaktır. Ya da gerekli olandan yüksek olması durumunda da klima çalışmayacaktır.

– Kompresörün kendisi de bozulmuş olabilir.

Tüm ihtimallerde de tek başınıza bir şey yapmamanız yerinde olacaktır. Eğer CH 27 hatası alıyorsanız Arçelik servisi aramanız önerilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56