Arçelik Klima Motoru Çalışmıyor

Bunaltıcı yaz günlerinde, klimanız sizin en yakın dostunuz durumuna gelmiştir. Bazen dostlarımız teknik veya basit hatalardan dolayı çalışmazlar. Sorun çözülene kadar da sıcak ve nemin iş birliğiyle, yağmur bulutuna dönüşürsünüz ve yukarıdan aşağıya doğru damlacıklar halinde akan bir ordu ile savaşmaya başlarsınız.

Arçelik klimanızın motoru devreye girmediği zamanlarda kullanıcıların ilk aklına düşen motorun bozulduğu olabilir. Bu da pahalı bir değişim olacağından kaygıya düşebilirler. Fakat motora gelmeden önce birçok elektronik aksamda, kumandada veya sigortada sorun olabilir. İlk başta sizin sonra da teknik ekibin bakabileceği çözümlere göz atacak olursak:

– Klimanın sigortası kapalı olabilir. İlk olarak sigortaya bakın ve sorunun orada olmadığından emin olun. Tabi açık olsa bile içinde bir sorundan dolayı çalışmıyor da olabilir. Bu teknik ekibin anlayacağı bir iştir.

-Kumandanızın pili bitmiş veya azalmış, bu yüzden tam komut veremiyor olabilir. Pilleri değiştirerek tekrar denedikten sonra hala komut yok ise teknik destek almanız gerekmektedir.

– Klimanızda kumandadan gelen komutu gönderen bir algılayıcı kart vardır. Alıcı kartın bozuk olma ihtimali de olabilir. Kumandanızın tuşuna basınca klimanızdan “bip” gelmelidir. Geldiği halde çalışmıyor ise teknik ekipten yardım almanız gerekmektedir. Bu durumda kart bozuk ise değiştirilir. Çok pahalı bir şey değildir.

– Alıcı kart doğru şekilde çalışıyor olabilir. Fakat kompresörün devreye girmesini sağlayan Ran kapasitörü bozulmuş ve kompresörü devreye sokamıyor olabilir. Bu durumda Kapasitör değiştirilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56