Arçelik Klima Soğutmuyor

“Klimam soğutmuyor” şikayeti çok karşılaşılan bir durumdur. Bazen odanızın büyüklüğüne klimanın gücü yetmediğinden de bu tarz şikayetler alınabilir. Bunun dışında klimanız soğuk hava vermiyor veya yetersiz veriyordur. Bu basit sorunlardan kaynaklı da olabilir. Kendi imkanlarınızla çözebilirsiniz. Bazen ise teknik sorunlardan kaynaklı.

Karşılaşılan en genel sorunlardan birisi de klimanın gaz seviyesinin azalmış olmasıdır. Düzenli olarak bakım yaptırıyorsanız, sistem borularında bir aşınma veya delinme olmadığı sürece azalmaz. Çözümü basittir. Teknik servisinden arkadaşlar gelip gaz ölçümü yaparak gerekli miktarda ilave ederler. Arçelik klimanız soğutmuyor ise sizin bir kullanıcı olarak denemeniz gereken:

– Klimayı açınız. Soğutma moduna gelip en düşük seviyeye getiriniz. Ondan sonra bir süre beklemelisiniz ki içerideki sıcak havayı gerektiği seviyede çeksin. Sonra da çalışmaya başlayacaktır.

Bu uygulamayı yaptınız ve hala soğutmuyor veya yetersiz bir soğutma yapıyor ise teknik servisi arayarak yardım alabilirsiniz. Teknik sorunlara göz atacak olursak:

– İç ve dış ünitenin fanlarını yetersiz çalışıyor olabilir. Veya bozulmuş olabilir.

– Klimada bulunan gazı sıkıştırarak, soğutma ve ısıtma işinde büyük rol sahibi olan kompresörde bir sorun olabilir. Eğer bozuk ise değiştirilerek sorun çözülür.

– Klimanın sinyal kablolarında, kumanda ve algılayıcılarda bir sorun var ise klimanız soğutma görevini yerine getirmeyebilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56