Beko Buzdolabı Çıt Sesi

Buzdolaplarının temel çalışma prensibi çerçevesinde belirli aralıklar ile motor ve kompresör devreye girerek, içerisindeki soğukluğun belirlenen derecede korunmasını sağlar. Ancak bazen Beko buzdolabının bu işlemleri gerçekleştirmeden önce ya da bu işlemlerin sonunda ‘çıt’ olarak tanımlanabilecek bir ses çıkardığı görülebiliyor.

Özellikle de gece sessizliğinde çok daha bariz olan ses fazlasıyla can sıkıcı olabilir. Çünkü çıkardığı sesin, buzdolabında bir probleme işaret etme olasılığı bulunuyor. Öncelikle buzdolabının normal çalışma sırasında Beko buzdolabı çıt sesi çıkartmasının olağan olduğunun belirtildiği görüşlerin mutlaka göz ardı edilmesi gerekir. Çünkü bu sesin buzdolabından olağan koşullarda gelmesi olanaklı değildir.

Buzdolabınızda ‘çıt’ sesi çıkması sorunu genellikle buzdolabının devamlı soğutma yapmasından kaynaklı ‘evaporatör’ isimli parçanın üstünde oluşan karlanmanın daha eritilemeden yeniden oluşmasıyla oluşur. Bu durumda evaporatör parçasının sürekli üzerinin karlı olmasına neden olur. Böyle bir durumda karlanma/buzlanma sebebi ile devreye girişi esnasında ya da devreden çıkışı sırasında ‘çıt’ sesi gelmesine neden olur. Böyle durumlarda;

Buzdolabını prizden çıkartarak, ‘kapıları açık’ vaziyette 2 gün kadar bekletmeniz gerekir. Bu süreçte buzdolabının buharlaştırma kabında su dolumu söz konusu olur. Buzdolabının içerisindeki su boşaltıldıktan sonra yeniden çalıştırılarak, kullanılabilir.

Eğer sorunun giderilmediğini düşünüyorsanız garantili bir Beko Servis hizmeti almanızı öneririz.

Tags:
Blog Comments

Dediğiniz fişini çekip 2 gün bekletip sonra takıyorum. Ama bir iki ay sonra aynı sorun tekrar olmaya başlıyor. Kesin çözümü nedir acaba?

Bizim buzdolabından da çıt sesi geliyor ara ara. İnş motora bişey olmaz.

Leave a Comment
Call Now ButtonTIKLA SERVİSİ ARA