Elektrik Bağlantısında Sorun mu Var? Çamaşır Makinenize Güç Kazandırma Rehberi!

Çamaşır makinelerinde elektriğin gelmemesi durumu hem tehlikeli, hem de uzman müdahalesini gerektiren bir durumdur. Bu nedenle çamaşır makinesine elektrik gelmediğini anladığınızda makinenizin fişini çekip, musluğunu kapatarak servis çağırmanızdır.

Çamaşır Makinesine Neden Elektrik Gelmiyor?

Peki elektrik gelmesini engelleyen sorunlar ne olabilir? Elektrik gelmemesi sorunu hem elektronik, hem de mekanik birçok parçanın arızalanmasından kaynaklanabilir. Bu parçalar; emniyet ventilleri, parazit ve röle kondansatörleri, sensörler, program cihazları, termostat ve termikler, su seviyesi anahtarları ve termistörler, pompa motorları, rezistans ve yıkama motoru olabilir.

Çamaşır makinesine elektrik gelmemesi durumu, makine dışında ki bir etkenden de kaynaklanabilir. Genel olarak çamaşır makinelerinin çalışması için elektrik kartına en az 220 Voltluk akım gelmesi gerekir. Eğer gelen elektrik akımı düşükse makine çalışmayacaktır.

Bu da elektrik akımında, prizde, elektrik kablosunda oluşacak bir problemden kaynaklanabilir. Ayrıca makinenin kapağının tam kapatılması da makineye gelecek olan elektriği engeller. Ya da çamaşır makinesinin açma kapama düğmesinin bozulması da yine elektriği engelleyen şeylerden biri olabilir.

Özetlemek gerekirse çamaşır makinelerinde ki elektrik akımı sorunu ciddi olduğu kadar, basit bir nedenden de kaynaklanabilir. Fakat uzman olmayan bir kişinin müdahalesi durumu daha da kötüleştirebileceği için basit kontrolleri yaptıktan sonra servis çağırmak en mantıklı yol olacaktır.

Blog Comments

Evdeki bazı prizlerde elektrik gelirken bazılarında gelmiyor. Bir türlü nedeni çözemedim. Başka dairelere sordum böyle bir sıkıntıları yok. Acaba bizim daireye gelen elektrikle mi alakalı.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Çamaşır makinemin fişini başka bir prize taktım ama yine de çalışmıyor.

Çamaşır makinem çalışırken bir anda elektrik kesildi. Elektrikler geldiğinde makineyi çalıştırmaya çalıştım ama yine de çalışmadı.

Leave a Comment
444 78 56