Bosch Çamaşır Makinesi E18 Arızası

Bosch çamaşır makinesi kullanıcılarının en çok karşılaştığı arızalardan birini işaret eden E18 arızası, makinenin suyu boşaltmadığı anlamına gelir. Çamaşır makinesinin suyu içerisinde tutması nedeniyle çamaşırların kuruyabilmesi mümkün değildir. Çamaşır makinesi içerisinde kalan suyun boşaltılamadığı durumlarda ekranlara gelen E18 arızasının çözümünü sağlayabilmek adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bosch Çamaşır Makinesi E18

  1. Makinenin sağ alt kısmında bulunan köşe kısım açılarak filtre çıkarılır
  2. Su, filtrenin bulunduğu kısımdan dışarıya doğru aktarılır
  3. Dışarıda olan filtrenin temizliği gerçekleştirilir
  4. Filtrenin olduğu kısım yerine takılır
  5. Makine çalıştırılır

Bireysel olarak yapılacak etkili bir müdahale olması nedeniyle E18 arızasının giderilebilmesini sağlayabilir. E18 arızası yaşayanlar, bu durumu pompa motorunun olduğu kısma yabancı cisim kaçmasından kaynaklı olarak da görebilirler.

Pompa motoruna kaçan cisim olup olmadığının kontrolünün gerçekleştirilmesiyle sonuç alınabilir.

Bosch çamaşır makinesi E18 arızası, bireysel müdahaleye rağmen tekrar ediyor ve ekranda gözükmeye devam ediyorsa teknik destek alınmalıdır. Suyun sürekli olarak çamaşır makinesi içerisinde kalması daha büyük sorunları beraberinde getirebilmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

E18 arızası nedir?

E18 arızası, Bosch çamaşır makinesinde pompanın tıkanması veya arızalanması nedeniyle oluşan bir hata kodudur.

E18 arızası nasıl çözülür?

E18 arızası çözümü için öncelikle makinenin fişini çekin ve pompada bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse pompayı temizleyin veya değiştirin. Bu işlemi yapamıyorsanız, servis desteği almanız gerekebilir.

E18 arızası ne kadar bir maliyetle tamir edilebilir?

E18 arızası tamir maliyeti, arızanın nedenine ve tamir işleminin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir. Tamir işleminin maliyeti için Bosch yetkili servis ile iletişime geçmeniz önerilir.

E18 arızası nasıl önlenir?

Bosch çamaşır makinesinde E18 arızasını önlemek için, düzenli olarak makinenin filtresini ve pompasını temizleyin. Ayrıca, makineye yüksek miktarda deterjan koymamaya özen gösterin ve sadece uygun program ve yıkama sıcaklığı seçeneklerini kullanın.

E18 arızası hangi Bosch çamaşır makinesi modellerinde görülebilir?

E18 arızası Bosch marka çamaşır makinelerinde görülebilen bir hata kodudur. Bu nedenle, farklı Bosch çamaşır makinesi modellerinde de görülebilir.

Tags:
Leave a Comment
444 78 56