Bulaşık Makinesi Isıtmıyor

Bulaşık makinesinin suyu ısıtmama sorunu genel olarak yeni makinelerde ortaya çıkan bir sorun değildir. Genellikle uzun yıllardır kullanılan makinalarda görülen bir sorundur. Bu sorunun temel sebebi rezistanstan kaynaklıdır. Rezistansa sağlıklı bir şekilde çalışması için rezistansa yeteri kadar enerji gelmesi geliyor olmalıdır. Rezistansa 220 volt enerji gelmiyorsa su yine ısınmayacaktır.

Fakat bunun tespitinin yapılması için rezistansa enerji gidip gitmediği kontrol edilmelidir. Bu kontrol voltaj ölçüm aletiyle yapılmaktadır.

Enerji kontrol edildiğinde enerji gelmiyorsa sorun program katındadır. Program kartı üzerinde bulunan ısıtma devresi ya yanmıştır ya da role adlı parça özelliğini zamanla kaybedip ısıtma görevini yerine getirememektedir. Enerji geliyor fakat ısınma yok ise sorun rezistanstadır.

Bu durumda bulunulan konuma gelen elektrik voltajı da önem kazanmakta bazı yerlerde voltaj azlığı gibi durumlar yaşandığından bu konuda göz ardı edilmemelidir.

Bunların haricinde termostattan kaynaklı bir sorunda olabilir. Termostat suyun üzerindeki ısı istenilen dereceye geldiğinde program kartına sinyal yollar rezistans enerji gelmesini bu şekilde engeller. Su istenilen dereceden az veya çok ısınır. Termostat arızası da suyun ısınmamasına sebeptir.

Makinenin temizliğine dikkat edilmelidir. Altı ayda bir boş şekilde çalıştırılmalı kireç oluşumu engellenmelidir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56