Bulaşık Makinesi Durmadan Çalışıyor: Sürekli Çalışma Sorununu Çözmek için İpuçları

Bulaşık makineleri günlük hayatımızı kolaylaştıran uzun ömürlü dayanıklı pratik cihazlardır. Fakat uzun bir kullanımdan sonra makinanızın bazı parçalarında yıpranma meydana gelerek arızaya sebep olabilir. Bu arızalardan biriside makinanızın programdan fazla çalışması veya durmadan çalışmasıdır.

Bulaşık Makinesi Durmadan Çalışıyor

Bulaşık makinaları biriktirdikleri kirlilik derecesini algılayıp buna göre mevcut yıkama süresini uzatabilir ve yahut kısaltabilir. Bu süre üç ile dört saat arasında değişebilir.

Makinanızın uzun süreli çalışmasını sağlayan parçalar vardır. Bu parçalardan en önemli olanları su valfi, rezistans ve termostattır. Su giriş valfinin bağlantı yeri temiz su girişidir. Zamanla suyun içindeki kireç rezistans hortumunu incelterek suyun yavaş gelmesine sebep olur ve su yavaş geldiğinden yıkama zamanı iki katına çıkmakta ya da makine çalışmaya devam edecektir. Rezistans makinanın suyun ısınmasını beklediğinden geç çalışır ya da çalışmaya devam etmektedir.

Bulaşık makinesinde ısı algılamaya yarayan cihaz ise termostattır. Termostat sıcak su seviyesini algılamadığı zaman makina çalışmaya devam eder. Sonuç olarak sürekli çalışma arızasına sebep üç ihtimal vardır. Her biri kontrol edilip makine tekrar çalıştırılmalıdır.

Tags:
Blog Comments

Makinem sürekli çalışıyordu ve meğerse zamanlayıcı arızalanmış. Bir servis çağırarak zamanlayıcıyı değiştirttim ve sorun çözüldü. Böyle bir durumda hemen teknik servise başvurmanızı öneririm.

Bulaşık makinesinin durmadan çalışması genellikle program kontrol modülündeki bir sorundan kaynaklanabilir. İlk adım olarak, makinenizin enerjisini kesip birkaç dakika bekledikten sonra tekrar enerji vererek resetlemeyi deneyin. Bu, bazen elektronik aksaklıkları çözebilir.

Eğer bu işlem sorunu çözmezse, bulaşık makinesinin kapı kilidini kontrol edin. Kapı düzgün kapanmıyor veya kilidinde bir sorun varsa, makine sürekli çalışmaya devam edebilir. Kapının tam olarak kapanıp kapanmadığını kontrol edin ve kilidin hasar görüp görmediğini inceleyin.

Leave a Comment
444 78 56