Buzdolabı Çıt Sesi

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu buzdolabından gelen seslerden şikayet eder. Özellikle de buzdolabından çıt sesi geldiğini söylerler. Bu sesin gelme nedeni birçok farklı sebepten kaynaklanabilse de genelde ciddi bir sorun değildir.

Peki, bu sese sebep olan şey nedir?
Buzdolabının ayakları dengeli bir şekilde oturmadığı için motor çalıştığında sarsılıp ses çıkarıyor olabilir. Eğer buzdolabının ayaklarının dördü de yere tam dengeli bir şekilde oturtulursa ses çıkarmayacaktır.

Bir diğer neden fan arızasından kaynaklanabilir. Eğer buzdolabının kapağını açtığınızda, yani fan durduğunda ses gelmiyorsa sebep büyük ihtimal fandadır ve buna sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırılması gerekir.

Eğer buzdolabından gelen çıt sesi kırılma sesine benziyorsa, bu ses gayet normaldir. Çünkü no-frost buzdolaplarında buzu kırmak için bir sistem bulunur ve buz kırıldığında böyle sesler çıkarabilir.

Bir diğer sebep ise buzdolabının içerisindeki cisimlerden gelen seslerdir. Kavanoz gibi cam ve sert eşyalar, dolap çalıştığında sarsılıyorsa böyle bir ses çıkarabilir ve bu çıkan sesin de bir zararı yoktur.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56