Buzdolabı Termostat Ayarı: İdeal Derece Kaç Olmalı?

Buzdolaplarının termostat dereceleri yiyecekleri muhafaza edebilmek açısından oldukça önemlidir. Yiyecekler için uygun olmayan dereceler hem enerji tüketimi açısından, hem de yiyeceklerin çok çabuk deforme olması açısından sorun yaratacaktır. Buzdolabının termostat dereceleri genellikle 1 ile 2 arasında bulunur. Tabi ki bu ayar yazın ve kışın farklı şekilde ayarlanır. Kış aylarında seviye 3’e arttırılırken, yazları bu seviye 2’ye indirilebilir.

Buzdolabı Termostat Ayarı: İdeal Derece Kaç Olmalı?

Buzdolaplarının olması gereken ideal sıcaklığı 5 derece olmalıdır. Buzdolabını bu dengede tutmak içerisindeki besinlerin değerleri açısından önemlidir. Örneğin kış aylarında 6 dereceye çıktıysa bunu 4e düşürerek dengelemek gerekir.

Termostat ayarlarında Çok soğutma, az soğutma ve ideal soğutma gibi ayarlar bulunur. Bu ayarları nasıl kullanacağınız ortamın sıcaklığına, buzdolabının bulunduğu konuma, güneş görüp, görmemesi durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Buzdolabı termostatlarında genel olarak kendiliğinden yaz ve kış ayarları bulunur. Bu ayarları kullanarak daha basit şekilde termostatı ayarlayabilirsiniz. Ayarlamış olduğunuz termostatta en büyük yapılan hata dereceyi arttırdığımızda sıcaklığın artması mı düşmesi mi sorunudur. Termostatta dereceyi arttırdıkça ısı düşer, yani soğuma artar.

Tags:
Blog Comments

Buzdolabım çok soğutuyor, içindeki yiyecekler donuyor. Ne yapmalıyım?

Buzdolabımın termostat ayarını kaç dereceye getirmeliyim? Buzdolabım çok soğutuyor ve içindeki yiyecekler donuyor.

Uzman bir teknisyenden öğrendiğime göre, buzdolabının ideal sıcaklığı genellikle 3 ila 4 arasında ayarlanmalı. Bu ayar hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de yiyeceklerin taze kalmasını garanti ediyor.

Yeni bir buzdolabı aldığımızda termostat ayarını kaç yapacağımız konusunda kafamız karışmıştı. Kullanım kılavuzunda genellikle 3 ya da 4 ayarının ideal olduğu yazıyordu, ancak biz yazın 4 kışın ise 3 ayarını kullanıyoruz. Ürünlerinizi nasıl sakladığınıza ve ikliminize bağlı olarak değişebilir. İdeal sıcaklığı bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir.

Leave a Comment
444 78 56