Buzdolabı Termostat Ayarı Kaç Olmalı?

Buzdolaplarının termostat dereceleri yiyecekleri muhafaza edebilmek açısından oldukça önemlidir. Yiyecekler için uygun olmayan dereceler hem enerji tüketimi açısından, hem de yiyeceklerin çok çabuk deforme olması açısından sorun yaratacaktır. Buzdolabının termostat dereceleri genellikle 1 ile 2 arasında bulunur. Tabi ki bu ayar yazın ve kışın farklı şekilde ayarlanır. Kış aylarında seviye 3’e arttırılırken, yazları bu seviye 2’ye indirilebilir.

Buzdolaplarının olması gereken ideal sıcaklığı 5 derece olmalıdır. Buzdolabını bu dengede tutmak içerisindeki besinlerin değerleri açısından önemlidir. Örneğin kış aylarında 6 dereceye çıktıysa bunu 4e düşürerek dengelemek gerekir.

Termostat ayarlarında Çok soğutma, az soğutma ve ideal soğutma gibi ayarlar bulunur. Bu ayarları nasıl kullanacağınız ortamın sıcaklığına, buzdolabının bulunduğu konuma, güneş görüp, görmemesi durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Buzdolabı termostatlarında genel olarak kendiliğinden yaz ve kış ayarları bulunur. Bu ayarları kullanarak daha basit şekilde termostatı ayarlayabilirsiniz. Ayarlamış olduğunuz termostatta en büyük yapılan hata dereceyi arttırdığımızda sıcaklığın artması mı düşmesi mi sorunudur. Termostatta dereceyi arttırdıkça ısı düşer, yani soğuma artar.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56