Vestel Bulaşık Makinesi Parlatıcı Işığı Yanıyor

Bulaşık makineleri evlerde ve çalışma alanlarında sürekli kullanılan, yıkama işini fazlası ile hafifleten ve su tasarrufu sağlayan cihazlardır. İnsan teninin dayanamayacağı veya hasar göreceği ısılarda çok kirli bulaşıkları bile tertemiz yıkayabilecek bir özelliği vardır. Bu nedenle her evde, işyerlerinde, fabrikalarda, restoranlarda hayat kurtaran makinelerden birisidir.

Makinelerde deterjan haricinde tuz ve parlatıcı da kullanılmaktadır. Tuz sert olan şebeke suyunu yumuşatarak bulaşıkların çizilmesini önlemektedir. Parlatıcı ise bulaşıkların yüzeyini kayganlaştırarak yemek artıklarının, yağların ve su damlalarının akıp gitmesine bunun sonucunda da bulaşıkların üzerinde izin oluşmamasını sağlar. Makinelerin tuşlarının bulunduğu ön kapakta belli ışıklar vardır.

Bunlar yıkama sırasındaki durumu gösteren ışıklar ve herhangi bir eksiklik durumunda yanan ışıklardır. Vestel bulaşık makinesi parlatıcı ışığı yanıyor ise bu bir arıza durumu değildir. Makinenizde yeterli seviyede parlatıcı bulunmadığını, parlatıcı eklemeniz gerektiğini belirtmektedir. Peki parlatıcı nereye ve nasıl eklenir?

Parlatıcılar sıvı bir halde olan ve mavi bir renge sahip olan bir kimyasaldır. Bunu bakkallarda veya marketlerde bulabilirsiniz. Eklemek için makinenizin kapağını açınız. Kapağın iç yüzünün üst tarafında bitişik bir şekilde konumlanmış 2 adet kapak göreceksiniz.

Bunlardan büyük olan deterjan kapağıdır, yanında bulunan küçük kapak ise parlatıcı haznesidir. Zaten deterjan haznesi büyük olur, parlatıcı haznesi ile içerisinden sıvı bir şeyin geçebileceği ufak bir deliğe sahiptir. Parlatıcınızı yavaş yavaş bu delikten dökerek, taşmayacağı bir şekilde parlatıcıyı görene kadar doldurabilirsiniz. İşiniz bitince makinenizin parlatıcı ışığının söndüğünü göreceksiniz.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56